DOLEŽAL, P. Časově-frekvenční analýza elektrogramů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Student se ve své diplomové práci zabýval problematikou časově-frekvenční analýzy elektrogramů získaných v průběhu experimentů na izolovaných zvířecích srdcích. V teoretické části se zabýval elektrofyziologií srdce obecně, způsobem měření EKG, vlastnostmi signálů EKG v časové i frekvenční oblasti včetně uvedení některých patologických projevů. Dále student popsal základní studie experimentální kardiologie a konkrétně se zaměřil na sledování vývoje projevu uměle vyvolané globální ischemie. Z nástrojů časově-frekvenční analýzy popsal vlnkovou transformaci a metodu Matching Pursuit, které následně použil pro analýzu experimentálních dat. Metodu Matching Pursuit student naprogramoval a úspěšně použil. Získané výsledky pak srovnal s výsledky získanými pomocí dostupné spojité vlkové transformace. Student pracoval samostatně a pravidelně využíval konzultací. Velmi kladně hodnotím jeho přístup k podrobnému prostudování matematického popisu metody MP a její následné naprogramování. Kladně hodnotím také využití kombinace algoritmu Matching Pursuit s Wigner-Villovou distribucí, čímž se studentovi podařilo odstranit nežádoucí výskyt interference v časově-frekvenční mapě. Díky tomu se podařilo navíc provést základní rozměření cyklů elektrogramů. Dále student předložil postup pro detekci ischemie založený na sledování změn v časově-frekvenčních mapách. Na základě výše uvedeného slovního hodnocení, hodnotím diplomovou práci stupněm A/95 bodů a doporučuji ji k obhajobě.
Diplomová práce je věnována časově-frekvenční analýze experimentálních EKG dat se zaměřením na detekci změn způsobených ischemií. Teoretická část představuje kvalitní rešerši metod využívajících jak běžně používanou vlnkovou transformaci, tak i relativně novou metodu matching pursuit (MP). Praktická část je věnována realizaci vybraných postupů a jejích porovnání. Zde se student zbytečně moc věnuje detekci QRS komplexů, přestože to není náplní práce. V práci se občas vyskytují nepřesné až zavádějící formulace a pojmy. Např. pro detekci ischemie autor používá 'histogram' vypočtený z MP časově-frekvenčních map, kde svislá osa údajně odpovídá 'relativní četnosti použitých atomů'. Ovšem podle programového řešení nejde o histogram, ale s největší pravděpodobnosti o pouhé vykreslení součtu hodnot mapy pro odpovídající frekvence. Stejný postup je použit při výpočtu 'histogramu' z mapy získané pomocí vlnkové transformace. Není zcela jasné, proč byla vybrána tato forma prezentace výsledků časově-frekvenční analýzy pro detekci ischemie. Taky schází vysvětlení vazby mezi změnami v elektrogramech způsobenými ischemií a změnami ve výsledných frekvenčních mapách, především získaných aplikaci CWT. Není také jasné, jakým způsobem byla stanovená prahová hodnota pro detekci a jestli byl pro její výpočet využit celý frekvenční rozsah aktuálního signálu ze stabilizační fáze experimentu nebo jen jeho část zobrazená např. na Obr.41, která sáhá k hodnotám 40 Hz. Bylo by přínosné provést hodnocení vlivu nastavení prahové hodnoty na výslednou detekci. Na Obr.32 je ukázka možného využití výsledku MP pro rozměření elektrogramu, ovšem bez vysvětlení postupu pro hledání poloh začátků a konců jednotlivých kmitů a vln. Po formální stránce je práce na průměrné úrovni s některými nedostatky (překlepy, chybějící odkazy na literaturu u některých rovnic, používání stejných titulků u některých obrázků, nepopsané nebo špatně popsané osy v některých grafech). U časově-frekvenčních map není uvedená barevná škála s jednotkami. Přes výše uvedené nedostatky, práce zanechává velmi kladný dojem. Vzhledem k náročnosti zadání a dosaženým výsledkům hodnotím prácí stupněm C/78b.
eVSKP id 84409