GEIEROVÁ, K. Příprava pleťových masek s účinkem proti akné [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Márová, Ivana

Předložená bakalářská práce byla zaměřena na přípravu a charakterizaci nanovláken s obsahem přírodních antimikrobiálních látek za účelem využití těchto materiálů v pleťových maskách proti akné. V teoretické části zpracovala studentka velmi kvalitní podklad k experimentální části s využitím odborné literatury nadstandardního rozsahu. V experimentální části zvládla studentka úspěšně řadu různých časově i technicky náročných postupů, jako je příprava nanovláken z PHB a želatiny metodou elektrospinningu a následná funkcionalizace nanovláken antimikrobiálními látkami - eugenolem a piperinem. Dále studentka sledovala antioxidační a antimikrobiální aktivitu samotných účinných látek i nanovláken včetně studie rychlosti uvolňování aktivních látek z vláken v různých modelových prostředích.V závěru práce byla navržena praktická aplikační forma produktu. Studentka pracovala samostatně, s adekvátní laboratorní zručností a pravidelně využívala konzultace, i když ke konci řešení práce některé postupy a výsledky konzultovat nestihla. Zdržení s ukončením práce bylo způsobenou řadou objektivních technických problémů v laboratoři, s nimiž se ale studentka dokázala vyrovnat. Zpracovala zdařilou práci, jejíž výsledky mají publikační i aplikační potenciál. S ohledem na výše uvedené skutečnosti doporučuji práci k obhajobě a hodnotím ji výslednou známkou "výborně" (A).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce B
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Bendová, Agáta

Studentka Kateřina Geierová se ve své bakalářské práci zabývala přípravou pleťových masek na bázi PHB a želatiny. Bakalářská práce je logicky členěna. V teoretické části se studentka zaměřila na popis dostupných typů pleťových masek a na nanovlákna, vybrané aktivní látky a na možnost zvýšení antioxidačních a antimikrobiálních vlastností nanovláken. V rámci experimentální části se studentka věnovala optimalizaci přípravy nanovláken a jejich funkcionalizaci vybranými aktivními látkami. Dále byly aktivní látky a připravená nanovlákna charakterizovány a závěrem práce bylo určení antimikrobiální aktivity připravených produktů proti vybraným mikroorganismům. Diskuse a výsledky práce jsou uspořádány logicky, doplněné adekvátním množství grafů, jejichž komentáře se často opírají o odbornou literaturu. Bohužel se dle mého názoru studentka v některých kapitolách diskuze často opakuje, přitom by bylo možné opakující se komentáře spojit a diskuzi tím zpřehlednit (např. kapitola 5.3.4). V práci se vyskytuje pár typografických chyb a překlepů. Mnou uvedené připomínky ale nesnižují úroveň předložené bakalářské práce. Cíle vytyčené v zadání byly splněny, práci proto doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Závěry práce a jejich formulace A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 149209