HÁJEK, R. Stanovení léčiv v kalech z čistíren odpadních vod [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Vávrová, Milada

Jmenovaný student zpracoval experimentální bakalářskou práci. Řešil poměrně složitou problematiku, a to stanovení makrolidových antibiotik a nesteroidních protizánětlivých látek sorbovaných na kaly z čistíren odpadních vod. Vzhledem k poruše přístroje nemohl použít pro stanovení makrolidových antibiotik HPLC s hmotnotnostní detekcí a proto se pokusil stanovit tyto látky pomocí ultra-vysokoúčinné kapalinové chromatografie s detekcí DAD. V tomto systému nevykazovala antibiotika odezvu a v důsledku toho se ve svých experimentech zaměřil dále zejména na stanovení vybraných nesteroidních protizánětlivých látek, rovněž obsažených v kalech z ČOV. Pro jejich stanovení vypracoval metodiku, kterou po její optimalizaci na modelových vzorcích ověřil na reálných vzorcích kalů. Vzhledem k tomu, že i přes potíže s přístrojovou technikou (PSE, HPLC/MS) splnil stanovené cíle, vypracoval experimentální bakalářskou práci na vysoké úrovni, klasifikuji tuto práci stupněm výborně a doporučuji bakalářskou práci přijmout k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Využívání konzultací při řešení práce A
Závěry práce a jejich formulace A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Mravcová, Ludmila

Předložená bakalářská práce na téma Stanovení léčiv z čistíren odpadních vod je praktická, proto obsahuje část teoretickou a experimentální. V teoretické části se student věnuje úvodu do oblasti využití léčiv, dělení léčiv a charakterizace sledovaných analytů. Neopomněl ani popsat jejich osud v životním prostředí. Jsou zde možná až moc stručně (především chromatografie) vysvětleny principy analytických metod používaných pro stanovení léčiv v životním prostředí. V experimentální části jsou popsány použité chemikálie, přístroje postupy, atd. Vlastních experimentálních dat student moc nezískal a to především kvůli selhání techniky PSE a zřejmě po té i nedostatku času na jiné řešení. Přesto si myslím, že práce splnila cíle zadání a student si s problémy poradil co nejlépe. Grafy shrnující měření na str. 37 a 38 postrádají vysvětlení v textu. Jazykově je práce napsaná velmi srozumitelně, bez pravopisných chyb a většího množství překlepů. I graficky je zpracována velmi dobře. K práci mám několik připomínek: str. 12 Úprava prvního řádku tabulky. str. 24 V popisu fází SPE mně chybí dnes často využívané polymerní fáze. str. 27 Opakující se kapitola 2.8.4.1. str. 32 Překlep detekovány asi uprostřed strany. str. 34 Nadpis výsledky a diskuze nemají číslování. To vypadá divně. str. 37 Jednotky v tabulkách jsou mg/ml, i když v textu používá lineární formu zápisu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 58574