HANÁK, V. Vliv variability postavení kolenních kloubů na tlakové a silové parametry chodidla: porovnání pasivního a aktivního stoje [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. CESA. 2024.
Bakalářská práce se zabývá posouzením variability parametrů v pasivním a aktivním stoji na homogenní skupině fotbalistů. V abstraktu je stále uvedeno, že se práce zabývá i hodnocením chůze a běhu, což není předmětem tématu a zadání práce. Teoretická část je již doplněna o pohled funkční anatomie na stoj. Kapitola krokový cyklus s ohledem na téma práce postrádá význam. Výzkumné otázky a metodika výzkumu jsou srozumitelně popsané. V praktické části autor provedl řadu laboratorních měření. Probandů bylo z původních 15 změřeno 12. V příloze jsou data pouze 8 probandů. Data jsou zpracována popisnou statistikou a již doplněna o statistické analýzy uvedené v přílohách, včetně grafického zpracování. Oceňuji rozvahu v rámci interpretace dat v diskuzi a samotném závěru. Formálně práce stále obsahuje množství pravopisných chyb, zmatečné je označení tabulek a obrázků v textu pouze čísly místo Tab. 1 či Obr. 1. Současně grafy jsou uvedeny jako obrázky místo seznamu grafů, což činí obrazovou dokumentaci nepřehlednou. Bakalářská práce obsahuje 29 literárních zdrojů, z nichž v textu nacházím pouze 22. Rovněž citace v textu např. kolektivu autorů má mít jinou formu. Autor splnil všechny požadavky formulované v zadání práce. Přes uvedené připomínky doporučuji práci k obhajobě a hodnotím ji známkou C s hodnocením 70 bodů.
Student odevzdal BP zpracovanou na 53 stránkách. Zabýval se vlivem variability postavení kolenních kloubů na tlakové a silové parametry chodidla, konkrétně porovnáním pasivního a aktivního stoje. V teoretické části student charakterizuje jednotlivé aspekty stoje, chůze a zmiňuje i nejčastější zranění související s tématem. Cílem práce bylo srovnat vybrané parametry aktivního a pasivního stoje týkající se chodidel a páteře. Měření proběhlo pomocí posturografie na přístroji DIERS. V metodice student zmiňuje v prvních dvou fázích měření stoje, v dalších dvou fázích chůzi a posléze běh. Záměr analyzovat chůzi a běh vidíme v této části poprvé (v cílech práce je uvedena pouze analýza stoje). Volba parametrů pro samotnou analýzu byla adekvátní. Kapitola výsledků je kvalitně zpracovaná a student porovnává výsledky s řadou studií. Cíle práce byly splněny a přináší zajímavá zjištení do praxe v oblasti rozložení hmotnosti v ruzných způsobech stoje. Kvalitu práce snižuje nejednotný záměr práce (Cíle x metodika) a formální a gramatické chyby (Zejména kapitola 4 a 5). Práci doporučuji k obhajobě se známkou C.
eVSKP id 162626