ŠIMEK, M. Analýza kritických parametrů akumulátorů pro vesmírné aplikace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Kazda, Tomáš

Náplní diplomové práce studenta Michala Šimka bylo studium chování lithno-iontových akumulátorů za nízkých teplot a detekce degradačního procesu lithného pokovování pomocí elektrochemických metod, ke kterému může za určitých okolností při nízkých teplotách docházet. K tématu práce student přistoupil iniciativně a snažil si dohledávat literaturu k danému tématu. K samotnému měření přistupoval iniciativně a se snahou o jeho co nejrychlejší zahájení. Na základě vypracované rešerše si zvolil hlavní metodu detekce lithného pokovování, kterou následně využil při cyklování stanoveného typu lithno-iontového akumulátoru za nízkých teplot. Student realizoval velké množství měření, jejichž výsledkem je velké množství zpracovaných dat, o čemž svědčí i rozsah diplomové práce. Student by však mohl přistupovat k samotnému zpracování práce, a občasně i k realizaci měření, s větší precizností. Mohly být také vyhodnoceny i některé další parametry testovaných akumulátorů a některé části textu v praktické části mohly být více rozvedeny. Přes tyto drobné výtky práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji 84 body, tedy známkou B.

Navrhovaná známka
B
Body
84

Posudek oponenta

Šedina, Martin

Student Bc. Michal Šimek se v rámci své práce věnoval analýze parametrů akumulátorů pro vesmírné aplikace, což je s ohledem na běžné pracovní podmínky akumulátorů zajímavé a aktuální téma. Teoretická část je dobře a systematicky sepsána. Nejprve je zde krátké seznámení s dělením elektrochemických zdrojů a jejich historií použití ve vesmírných aplikacích, poté je zde velice podrobně rozebraná kapitola zaměřená na Li-ion akumulátory a jejich materiály, kde by se dalo vytknout u popisu katodových materiálů využití starší literatury, která již není v dnešní době příliš aktuální. Další kapitoly jsou poté zaměřeny na požadavky, které jsou kladeny na Li-ion akumulátory použitých ve vesmírných aplikacích. Poslední teoretické kapitole student vysvětluje vznik Lithium plaitingu a metodám, které jsou vhodné pro jeho detekce. V rámci praktické části se student věnuje sledováním vzniku Lithium plaitingu v rozmezí -5 až 20 °C, měření probíhalo na komerčních článcích, které jsou určené pro aerospace aplikace. Pro tento účel se student rozhodl využít měření kapacity a Coulombické účinnosti. V práci je popsána metodika jednotlivých měření. Práce a příloha obsahuje velké množství naměřených dat měřených v různých velikostech zatížení, což vyžaduje velké množství času. Ověření možnosti detekce je poté podloženo měřením z elektrochemické impedanční spektroskopie, co ovšem v práci chybí je doložení výsledků pomocí fyzikálního posouzení vzorku například pomocí SEM. Dále je škoda, že se neměřilo i při nižších teplotách než -5 °C, když vezmeme v potaz, že jsou v práci zmíněny podmínky pro vesmírné aplikace dosahující -80 °C. Přehlednosti by také prospělo, kdyby se porovnávaná data, zmíněná v hlavní části práce, umístila do jednoho grafu a čtenář by tak nemusel přecházet z jedné strany na druhou. Co lze dále praktické části vytknout nedostatečně popsané vyhodnocování pomocí Koeficientu parazitních reakcí, kde není dostatečně vysvětleno, co tento koeficient značí a jak ho vyhodnocovat, na to lze poté navázat grafem na Obr. 6.45 kde jsou zobrazeny tyto koeficienty pro jednotlivá C a teploty, ovšem není zde vysvětleno, co tento graf znamená. Celou práci poté provází občasné gramatické nedostatky, často se opakující spojka že a velké množství typologických chyb viz. střídání Lithné pokovování a lithné pokovování, Li- ion, Ni – Cd, Litho- iontových, atd. Dále se v práci využívá nekonzistentní grafická úprava tabulek, nevhodná grafická úprava grafů s malými popisky, které jsou občasně nečitelné. Práci pak schází seznam použitých zkratek a pojmů. V textu jsou občasně použity zkratky bez toho, aby byly předem vysvětleny. I přes popsané nedostatky má práce vypovídající úroveň a splňuje požadavky určené zadáním. Proto práci doporučuji k obhajobě a hodnotím 75 body a známkou C.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 142743