IDESOVÁ, B. Plazmonicky aktivní nanostruktury pro optické filtrování [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Rovenská, Katarína

Slečna Beáta Idesová sa vo svojej bakalárskej práci zaoberala výrobou a charakterizáciou plazmonických farebných filtrov. Bakalárskej práci, predovšetkým štúdiu relevantnej teórie a výsledkov dosiahnutých s podobnými typmi štruktúr venovala Beáta nadmieru času, čo sa odráža i vo vysokej kvalite textu práce. Postupne zvládla samostatne pristupovať k procesom nutným pre nanoštruktúrovanie kovového filmu a veľmi rýchlo si osvojila i techniku optickej spektroskopie, pomocou ktorej vyrobené farebné filtre charakterizovala. Analýza vplyvov vlastností poľa nanoštruktúr na ich spektrálnu odozvu síce zadanie nereflektuje dokonale, ale jej prevedenie je mimoriadne precízne a ja preto bez pochybností túto záverečnú prácu hodnotím klasifikačným stupňom A, teda výborne.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Liška, Jiří

Předložená práce studentky Beáty Idesové s názvem „Plazmonicky aktivní nanostruktury pro optické filtrování“ se zabývá jednou z moderních aplikací plazmonických nanostruktur. Jedná se o směr, který má vysoký potenciál nalézt své uplatnění v průmyslových aplikacích. Práce je přehledně členěna do pěti kapitol. První dvě popisují elektromagnetické vlastnosti kovů a zaměření na plazmoniku. Třetí, taktéž teoretická část shrnuje srozumitelně výsledky z rešerše literatury o optickém filtrování zejména pomocí plazmonických nanostruktur, např. dopad volby rozměrů použitých struktur, velikosti a typu mřížky na filtrační vlastnosti. Čtvrtá a pátá kapitola představují praktickou část práce. Ve čtvrté kapitole je prezentována výroba vzorků v podobě nanoděr o různých tvarech vyleptaných do tenké hliníkové vrstvy na taveném křemenu. Pátá kapitola je zaměřena na optická měření vyrobených barevných filtrů. V závěru jsou shrnuty dosažené výsledky. Autorka se sice dopustila v textu několika drobnějších, zejména typografických, chyb či nepřesností, ty ale nemají vliv na kvalitu práce a jejich množství či závažnost nepřevyšuje obvyklou míru. Namátkou některé z nich uvádím: abstrakt - „na křemenném substrátu“ lépe uvézt „na křemenném skle“ nebo „taveném křemenném substrátu“. str. 7, rov. 1.7 chybí člen gama v čitateli ve členu zcela napravo. str. 13, rov. 2.11 chybí ve střední části číslo 4. str. 13 je napsáno „Poyintingova vektoru“ – správně je „Poyntingova vektoru“. str. 18 u názvu části 3.1 nedošlo k jeho zalomení a slovo „transmise“ částečně zasahuje do okraje. Pozitivně hodnotím zvládnutí technologie výroby filtrů pomocí elektronové litografie i reaktivního iontového leptání. Také prezentované výsledky z optických měření ukazují na zvládnutí mikrospektroskopických měření i na vysokou kvalitu zpracování dat. Práce splňuje požadavky na bakalářskou práci a po úspěšné obhajobě navrhuji celkovou známku A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 132872