FARBA, M. Lineární jednotka s krokovým motorem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Kopečný, Lukáš

Studentovy odborné znalosti jsou na průměrné úrovni, po počáteční konzultaci student problematiku samostatně nastudoval a dokázal získané znalosti rozvést a aplikovat na daný problém. Během semestru několikrát přišel konzultovat dosažené výsledky. Přestože zadání nepožaduje plnou realizaci zařízení, jeho experimentální verze byla realizována.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Jelínek, Aleš

Cílem práce byl návrh a realizace lineární posuvné jednotky s krokovým motorem pro automatické posouvání fotoaparátu při pořizování časosběrných fotografií, tzv. slider. V úvodu je vysvětlen důvod výroby tohoto zařízení a provedena stručná rešerše dostupných řešení a technických prostředků, kterými je lze realizovat. Navazující kapitola popisuje genezi mechanického návrhu slideru. Původní verze počítala s úsporným řešením se dvěma vodicími tyčemi poloviční délky a dvěma ložiskovými domky a postupně se rozrostla na čtyři vodicí tyče a osm ložiskových domků. Za těchto okolností postrádám střízlivou kalkulaci, jestli se zvolené řešení skutečně vyplatí a zda by nebylo vhodnější použít mnohem jednodušší konstrukci plné pracovní délky. Výběr řídicí elektroniky je proveden smysluplně, s ohledem na pořizovací náklady i požadované parametry. Problematické je však určení těchto parametrů na str. 33. Požadované zrychlení je při takovémto návrhu volený parametr, naopak maximální počet kroků za sekundu by měl určit výpočet. Význam rovnice (9) je zcela nejasný, speciálně zlomek, který by měl reprezentovat úhlové zrychlení, považuji za chybný. Výsledkem je číslo, které odpovídá intuitivnímu očekávání, ale je založeno na chybných výpočtech. Podobně problematická je i momentová charakteristika na Obr. 22. Identifikace parametrů motoru je provedena metodicky správně, ale chybí ověření na reálném zařízení. S tvrzením: „Týmto grafom demonštrujem správne určenie všetkých parametrov môjho krokového motora, čo usudzujem na základe podobnosti so vzorovými grafmi uvedených na stránkach Matlabu,“ se nelze spokojit. Ovládání slideru je provedeno pomocí mobilní aplikace, což zvyšuje užitnou hodnotu zařízení. Bohužel v práci není žádná fotografie výsledku a na CD jsem našel pouze jedinou. Dále zcela chybí zdrojové kódy jak mobilní aplikace, tak firmware pro Arduino. Výrobní dokumentace mechanických částí je na velmi dobré úrovni a autor poctivě přiznává, že se mu dostalo pomoci při jejich výrobě. Práce je psaná slovensky, takže jazykovou stránku nejsem schopen posoudit, ale text je srozumitelný a odborně na úrovni. Výsledkem práce je plně funkční zařízení (doporučuji při obhajobě alespoň demonstrační video), které prověřilo studentovy technické dovednosti (mechanika, elektronika, programování na dvou platformách), nicméně špatné výpočty dimenzování motoru, opomenutí budiče v simulaci motoru a chybějící zdrojové kódy výrazně snižují kvalitu práce. Navrhuji proto známku D – 65 bodů.

Navrhovaná známka
D
Body
65

Otázky

eVSKP id 94553