OLLÉ, T. Klasifikace vzorů pomocí fuzzy neuronových sítí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Student se seznámil s problematikou neuronových sítí a neuro-fuzzy. Jako trénovací a testovací množinu zvolil data získaná ze zvukového signálu, u nichž rozpoznával, z jakého jazyka jsou jednotlivá slova. Výsledkem práce je srovnání vícevrstvé neuronové sítě s algoritmem učení backpropagation a neuro-fuzzy systému "Adaptive Neuro-Fuzzy Inference System". Uvedené dvě metody byly implementovány v prostředí Matlab za pomoci toolboxů. Naprogramování vlastních algoritmů by umožnilo větší variabilitu skriptu a lepší přizpůsobení sítě teoretickému návrhu. Navíc v případě použití toolboxu nemusí být zřejmé, že student danou problematiku opravdu pochopil tak, aby síť dokázal sám naprogramovat. Sítě jsou schopny rozpoznávat naučené vzory, student použil větší testovací množinu a zhodntil chybovost sítě. Práce byla rozšířena zejména o kapitolu o předzpracování zvukového signálu, které práci přibližuje zpracování signálů v praxi. V průběhu řešení bylo u studenta patrné zlepšení v samostatnosti a práci s literaturou. Po formální stránce je práce až na drobnosti na dobré úrovni. Práce je psána srozumitelnou angličtinou.
Diplomová práce Bc. Ollého je věnována umělým neuronovým sítím a jejich využití k identifikaci slov v mluvené řeči. Pozornost je věnována fuzzy neuronovým sítím a jejich paralelní implementaci v MATLABu. Do databáze rozpoznávaných slov byla zařazena slova česká, anglická a maďarská. Většina předložené práce (strany 1 až 31) má charakter rešerše. V této úvodní části jsou velmi srozumitelně popsány základní principy fungování neuronových sítí, jejich implementace v Parallel Processing Toolbox a Neural network Toolbox MATLABu, jejich využití k rozpoznávání slov v mluvené řeči. Vlastní práce diplomanta je popsána na stranách 32 až 47. Diplomant vysvětluje vytvořený program pro neuronové rozpoznávání slov a detailně ověřuje úspěšnost rozpoznávání slov různých jazyků různými sítěmi. Zadání diplomové práce tak lze považovat za splněné. Celkový objem práce, která je obsažena v diplomovém projektu, považuji za relativně malý. Vytvoření neuronových sítí ve dvou toolboxech MATLABu lze považovat za relativně snadné; objem práce s řečovými signály neumím posoudit. Rozsah závěrečné zprávy projektu rovněž není nijak obsáhlý, a navíc zde dominuje část rešeršního charakteru. Z formálního hlediska považuji diplomovou práci za zdařilou. Text je napsán čtivou angličtinou bez zjevných chyb. Matematické vztahy a grafy jsou rovněž v pořádku. Práci celkově hodnotím jako velmi dobrou.
eVSKP id 61159