JIRGL, M. Modelování a predikce spolehlivosti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Zadání diplomové práce je z části z externího pracoviště Univerzity obrany v Brně a je poměrně obsáhlé a náročné, zejména z časového hlediska. Diplomant měl za úkol v praktické části práce realizovat analýzu způsobů a důsledků poruch (FMEA) pro digitální ukazatel podélného vyvážení malého proudového letounu. Externím konzultantem byl Ing. Jiří Pařízek, CSc., který diplomantovi poskytoval nezbytné technické informace. Diplomat v průběhu celého období prokazoval velké pracovní úsilí, aby plně pronikl do problematiky spolehlivostních analýz technických systémů. Pracoval samostatně, systematicky a soustavně. Dostavoval se pravidelně na ústní konzultace vždy ve stanoveném termínu, průběžně informoval o stavu řešení, plnil aktivně a svědomitě zadané úkoly a nedostal se do časové tísně. Vyjadřovací schopnosti diplomanta a písemný projev jsou výborné. Pozitivně hodnotím práci s odbornou literaturou. Diplomant prostudoval řadu kvalitních literárních zdrojů, ze kterých získal přehled o metodických postupech spolehlivostních analýz. Kladně hodnotím rovněž pracovní nasazení, zodpovědný přistupoval a bezproblémovou komunikaci. Zadání diplomové práce bylo splněno v celém rozsahu a diplomant odevzdal svoji práci v řádném termínu.
Předložená práce Bc. Miroslava Jirgla je zpracována v rozsahu 91 strany, obsahuje 11 stran příloh a je logicky členěna do 8 kapitol včetně úvodu a závěru. Hodnocení: · Téma práce bylo poměrně náročné, především co do časového rozsahu. Diplomat musel zvládnout celou teorii problematiky a následně velmi podrobně provést rozbor spolehlivostních ukazatelů každé součástky posuzovaného přístroje. · Zadání bylo splněno v plném rozsahu. · Diplomant zvolil správnou koncepci v přístupu k řešené problematice, provedl její rozbor, navrhl a následně i realizoval rozbory spolehlivostních ukazatelů. V experimentální části pak v plném rozsahu analyzoval spolehlivostní vlastnosti všech prvků ukazatele podélného vyvážení. · V teoretických přístupech diplomant využíval dostupnou literaturu a opíral se o normy platné pro stanovování spolehlivostních ukazatelů. Celou část analýzy a výpočtu spolehlivosti prvků lze považovat za vlastní dílo diplomanta. · Práce je sestavena v logických celcích, plynule na sebe navazujících. Je sepsaná v souladu s platnými normami. Rozsah kapitol odpovídá požadavku na diplomovou práci. Tabulky, grafy i obrázky jsou na požadované úrovni, velmi dobře čitelné a přehledné. · Předložená práce dokumentuje inženýrské schopnosti diplomanta. Poznámky: Diplomant v kapitole 7. hodnotí výsledky analýzy FMEA a na základě spočtené doby do poruchy navrhuje opatření na její zvýšení. Domnívám se, že právě zde lze shledávat aktivní a správně inženýrský přístup, když diplomant analýzou zapojení vhodně navrhl celkem jednoduchá opatření co do úprav v zapojení dílčích prvků v modulech, která následně vedla ke zvýšení střední doby mezi poruchami o jeden řád. Zde by snad diplomant mohl naznačit, jakou má představu o zálohování rezistorů R6, R7 a potenciometru P3 dle schématu na obrázku 42.
eVSKP id 52001