ROMAŇÁK, A. Anamnéza zdravotního stavu před a po vytrvalostním sportovním výkonu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Chlíbková, Daniela

Bakalářská práce je zaměřena na anamnézu zdravotního stavu před a po vytrvalostním sportovním výkonu. Teoretická část práce stručně charakterizuje ultra-vytrvalostní závod. Rešerše je z odborného hlediska správně rozdělená na dvě části, na anamnézu zdravotního stavu z pohledu možných onemocnění, zdravotních poruch a komplikací v souvislosti s ultra-vytrvalostním výkonem a na anamnézu týkající se možných zranění související s ultra-vytrvalostním výkonem. Připomínku mám k nevyužité možnosti už v rešerši porovnat u každé zdravotní komplikace a jejich výskytu vzájemně cyklisty a běžce. V metodice je popsán vzorek testovaných osob, charakter jednotlivých závodů a metody použité při sběru dat (dotazník a data získaná z odběru krevních vzorků). Na první pohled malý počet testovaných osob je naopak dostatečně reprezentativním vzorkem zástupců těchto ultra-závodů vzhledem k náročnosti tohoto typu závodů a celkovému počtu účastníků, kteří závod dokončí. Student dále popisuje způsob zpracování dat a jejich grafické znázornění. Oceňuji přehledné vyjádření výsledků z jednotlivých závodů pomocí histogramů, krabicových a 3D grafů s podrobným popisem; které dosvědčují, že student vytěžil z dat maximum. Cílem práce bylo také vytvořit on-line dotazník zaměřený na stejnou problematiku pro konkrétní sportovní odvětví. Student se zaměřil na gastrointestinální symptomy spojené s ultra-vytrvalostním výkonem, jednou z nejčastější komplikací, která ovlivňuje tento sportovní výkon zejména u běžců. Největší výtku mám k bodu 4) - Tvorba on-line dotazníku. možností pro tvorbu a konstrukci dotazníku včetně zpracování dat různými programy existuje celá řada a student zvolil nejjednodušší variantu. Chybí také odkaz na on-line variantu. V diskuzi je správně vyhodnoceno, proč byla data zpracována zvolenými metodami. Práce potvrdila, že především ultra-běžci jsou náchylní po extrémním vytrvalostním výkonu k onemocnění horních cest dýchacích a jejich imunita je tedy přechodně snížena. Práci hodnotím stupněm B/80 b.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Korvas, Pavel

Práce je ve většinové shodě s jejím zadáním, má dostatečný rozsah a je uveden dostatečný počet použité odborné literatury. Abstrakt a klíčová slova odpovídají zaměření práce. Struktura práce není zcela korektní, kapitola 3 se obvykle nazývá výsledková část. V úvodu práce je uveden druhý cíl práce, ale není uveden hlavní nebo první cíl práce. Nevhodně byl uveden další cíl práce, který autor nazval dalším bodem práce. V teoretické části autor prokázal potřebnou znalost práce s literaturou, dostatečně seznámil čtenáře s teoretickými východisky své práce. V metodice práci jsou uvedeny použité metody výzkumu. Dotazník je spíše anketa, není uvedeno, jakým způsobem byla ověřena srozumitelnost položek, aby byly získány validní odpovědi. Pokud byl dotazník tvořen pomocí aplikace na Google, potom měl být uveden odkaz na aplikaci a zejména na vlastní dotazník k této práci. Tato část práce je poměrně slabá, chybí řada důležitých údajů, např. o tvorbě dotazníku, jeho distribuci a sběru. Něco málo je uvedeno v kap. 4, ale není to dostatečné. Tato část kap.4 patří do metodiky práce. Třetí otázka po závodě (str. 18) postrádá smysl v kontextu nabízených odpovědí. V této části chybí informace o statistice. Ta je uvedena ve třetí kapitole (str. 21-22), která má charakter výsledkové části práce. V závěru této části uvedené hypotézy nevypovídají nic o sledovaných skutečnostech. V žádné hypotéze není uvedena konkrétní proměnná, která se má zkoumat. Je zde jen uvedeno, že má dojít ke změně, ale není jasné ke změně čeho. V kap. 3 jsou uvedeny velmi jednoduše výsledky z dotazníku (subjektivní ukazatele u všech akcí). Jedná se o jednoduchý popis pomocí základních popisných charakteristik. Z takových výsledků odvodit, zda platí nebo neplatí hypotéza je velmi odvážné. Testování významnosti změn chybí. Použitím t-testu pro statistické vyhodnocení změn u biochemických parametrů autor prokázal jen základní statistické dovednosti, určitě se měl pokusit o náročnější zhodnocení dat. Pro hodnotu P se používají na max. 3 desetinná čísla. Zjištěné výsledky nebo změny se daly předpokládat již před vlastním měřením. Kap. 3.8 je nepřehledná, grafy ve 3D nedávají smysl. Diskuze není diskuze, zde je to shrnutí nebo opětovný popis skutečností, konstatování. Není zde nijak uplatněna uvedená literatura, očekával bych srovnání biochemických parametrů s jinými studiemi. V závěru práce autor uvádí, že cílem práce bylo vypracovat rešerše. V části, kde je psáno o cílech, takový cíl uveden není. O splnění stanovených cílů práce je zde nekonkrétní zmatečný text. Hodnocení práce: E, 50 bodů, známka 3, Sufficient dostatečně.

Navrhovaná známka
E
Body
50

Otázky

eVSKP id 118319