MACHATÝ, J. Bezdrátový pager [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Úkolem práce studenta Jiřího Machatého byl návrh a realizace bezdrátového pageru pro upozornění obsluhy zprávou. Student v práci navrhl vhodný mikrokontrolér a RF moduly, definoval strukturu komunikačního protokolu včetně zabezpečení zprávy a tento realizoval. Diplomová práce je poměrně útlého rozsahu (33 stran vlastní práce), čemuž odpovídá i slabší teoretická část. I v praktické práci došlo ke splnění zadání pouze v nutném rozsahu a vznikl tím derivát původního zadání práce, který se minimalizoval na zobrazení čísla zprávy na sedmisegmentový display u jednoho vybraného příjemce. Navržený systém student nad rámec zadání realizoval a provedl úspěšné zaslání zkušební zprávy. Po formální stránce mám výhrady ke kvalitě některých obrázků (některá schémata jsou převzata i s vodoznakem zdroje), některé obrázky jsou neúměrně velké, nebo převzaté i s nevysvětleným anglickým textem. Pro řešení diplomové práce bych očekával více než 17 zdrojů, z nichž 2 odkazují na Wikipedii. Ta není pro diplomovou práci považována za relevantní zdroj. Práci studenta Jiřího Machatého hodnotím známkou "uspokojivě".
Úkolem diplomanta bylo prostudovat možnosti bezdrátového přenosu informací ve zdravotnickém zařízení. Měl vybrat vhodné RF moduly pro vysílač a přijímač v aplikaci bezdrátového pageru při volání zdravotnického personálu. Vlastní náplň práce spočívala v návrhu a realizaci vhodného komunukačního protokolu pro zajištění synchronizace, zabezpečení a přenosu informací v podobě bitového slova. Požadoval se návrh vysílací i přijímací části, návrh vhodného komunikačního protokolu a programy pro řídicí mikrokontroléry. V diplomové práci postrádám širší teoretický rozbor problematiky, návrhy několika koncepčních řešení a zdůvodnění právě té vybrané. Předložená práce nemá charakter závěrečné práce inženýrského studia, ale spíše konceptu vyžadujícího další serioznější rozpracování. Stručnost práce je na úkor její kvality. Text práce svědčí o malé píli a minimální pečlivosti při jejím zpracování. Ta vznikala zřejmě v časové tísni což dokládají i chybně označené odkazy na obr.2 místo obr.5 na str. 13 a obr.9 místo obr. 2 na str. 22, nebo zmínka o kontrolní diodě na str. 21 (v popisovaném schematu neexistuje). Programy pro řídicí mikrokontroléry ve vysílací i přijímací části by měly být doloženy v textové části práce a odpovídajícím způsobem komentovány. Neakceptovatelné jsou vyjadřovací schopnosti autora mnohdy hraničící se srozumitelností textu a hrubé prohřešky proti češtině, překlepů je nepočítaných. V práci není řádně zdůvodněna volba baterie či akumulátoru, chybí zdůvodnění volby krystalu ve vysílací i přijímací části. Popis obvodového řešení jak vysílače tak přijímače naprosto chybí. Po formální stránce je na pováženou nejen rozsah práce celkem na 43 stranách, ale i uvedený seznam literárních pramenů. Diplomant čerpal jen z internetových podkladů a Wikipedie. Pramen v odkazu [7] a [10] je uveden dvakrát. Seznam není podle abecedy a není zde uvedena jediná knižní publikace. Výhrady jsou i k nejednotnému grafickému vyjádření obrázků a chybě tisku na str. 31. Práci hodnotím jako dostatečnou a doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 49149