HRUBÝ, J. Inteligentní systém chovu včel [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.
Úlohou študenta bolo navrhnúť a následne realizovať riešenie inteligentní systém chovu včiel. Samotná práca je prehľadne členená a vhodným spôsobom rozoberá danú problematiku. Študent bol počas celého procesu riešenia záverečnej práce aktívny a k samotnému riešeniu pristupoval zodpovedne. Zadanie práce bolo splnené, študent preukázal svoje odborné znalosti a schopnosti. Výsledkom práce je plne funkčné riešenie inteligentného systému chovu včiel. Navrhnuté riešenie využíva vhodné metódy, je detailne prepracované a kvalitne zdokumentované. Avšak ako malé mínus by som videl, že navrhnuté riešenie nebolo otestované priamo v prevádzke, respektíve osadené v úli. V závere je možné konštatovať, že množstvo a kvalita odvedenej práce študenta zodpovedá výbornému hodnoteniu. Prácu preto hodnotím 95 bodmi, A.
Cílem bakalářské práce Jana Hrubého bylo navrhnout a realizovat systém pro dálkové monitorování stavu včelstva. Systém měl být dle zadání postavený na platformě Raspberry Pi a výsledky monitorování zobrazovat v aplikaci pro OS Android. K hodnocení práce jsem měl k dispozici pouze text práce a odevzdané kódy pro modul ESP32, které student vytvořil. Bohužel realizované moduly jsem k dispozici neměl. Hodnocení práce tedy vychází z informací, které jsou uvedeny v odevzdaném textu práce. V úvodní části práce student správně popisuje co, a jakým způsobem je třeba ve včelstvu monitorovat. Navrhuje, aby systém umožňoval zjišťovat hmotnost úlu, vnitřní teplotu a vlhkost, zaznamenávat zvukový projev včelstva a umožnit detekovat manipulaci s úlem. Mít k dispozici uvedené informace určitě každý včelař ocení, může tak eliminovat zbytečné zásahy do včelstva. Další část bakalářské práce však vykazuje značné množství nedostatků a nepřesností, především schází ucelený koncepční popis navrhovaného systému. V textu jsou sice uvedeny jednotlivé moduly systému, ale schází jejich podrobný technický popis včetně elektrických schémat zapojení, (např. u tenzometrů určených pro zjišťování hmotnosti úlu je uvedeno pouze, že jsou čtyři zapojeny do můstku, bez jakékoliv technické specifikace a schématu, nebo na str. 16. je uvedeno, že teploměr DS18B20 komunikuje přes jeden drát!). Jednou s funkcí, který má sytém umožňovat je detekce krádeže úlu. Navržené řešení, které student, uvádí, využívá modulu MPU6050 s gyroskopem a akcelerometrem. Samozřejmě uvedený modul lze k tomuto účelu využít, ale uvedené řešení je absurdní, aby řídicí modul mohl zareagovat, musí se nejdříve probudit ze spánku a to signálem z mechanického kontaktu umístěného mezi dnem úlu a nástavkem, který sepne, pokud je s úlem manipulováno, viz str. 18 poslední odstavec!!! K ukládání a zobrazování dat systém využívá platformy Firebas od společnosti Google, řešení je to určitě funkční a proti jeho použití nelze mít námitek. Škoda, že student nestihl dotáhnout především vizualizaci naměřených dat do nějakého uživatelsky přivětivšího grafického formátu. Nutno však konstatovat, že student odvedl při řešení úkolu spoustu práce, škoda jen, že vlastní řešení a výsledný text neodpovídá vynaloženému úsilí. Přes uvedené výtky považuji zadání za splněné a navrhuji hodnocení D.
eVSKP id 141228