POTOČEK, J. Řízení LEGO Powered-up hub z prostředí EV3 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Hranický, Radek

Student úspěšně vytvořil funkční řešení pro komunikaci mezi dvěma oficiálně nekompatibilními programovatelnými LEGO kostkami. Výsledky práce jsou slibné a bezpochyby přínosné pro LEGO komunitu. Hodnotím jako "lepší C". Kdyby body 6 a 7 nebyly zpracovány tak minimalisticky, bylo by možné uvažovat i o vyšším hodnocení, protože zbytek práce je pěkný.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Cílem práce bylo vytvořit řešení pro komunikaci mezi LEGO EV3 Intelligent Brick a LEGO Powered up Hub. Zadání považuji za splněné a hodnotím jej jako spíše náročnější s ohledem na skutečnost, že obě zařízení nejsou oficiálně kompatibilní a bylo nejen důkladně nastudovat jejich specifikace, ale experimentálně zkoušet, často i metodou pokus-omyl, různé způsoby jejich propojení.
Práce s literaturou Student využil doporučené literatury a další relevantní zdroje si samostatně dohledal, což nebyl snadný úkol, neboť v řešené oblasti není k dispozici mnoho informačních zdrojů.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Pan Potoček byl při řešení aktivní, práci průběžně konzultoval a stanovené úkoly plnil vesměs včas. Oceňuji systematický postup, kdy student nejprve implementoval řešení pro jednosměrnou komunikaci, přičemž v další iteraci se pustil do komunikace obousměrné. Při řešení se vyskytlo několik technických překážek, které ale student zvládl překonat a cíl tak splnit.
Aktivita při dokončování Komunikaci mezi dvěma inteligentními koskatmi se podařilo implementovat včas. Práce k připomínkování jsem dostal v dohodnutém termínu, nicméně poslední body zadání ještě nebyly kompletně zapracovány. Naštěstí je student stihl včas doplnit, byť zjevně ve spěchu, čemuž odpovídá i rozsah. Obsahově ale zahrnují vše podstatné.
Publikační činnost, ocenění
Navrhovaná známka
C
Body
78

Posudek oponenta

Polčák, Libor

Zadání práce bylo splněno. Práce by však mohla být kvalitnější, zejména mělo být využito vhodnější kódování dat (nebo ukázáno, že zvolené kódování je nejvhodnější) a zkoumáno využití práce pro reálné modely.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Zadání vyžadovalo nastudování specifických technologií.
Rozsah splnění požadavků zadání Model požadovaný v bodě 6 však mohl být složitější a smysluplnější, důvod níže blíže vysvětluji.
Rozsah technické zprávy Rozsah je na horní hranici obvyklého rozmezí. Myslím, že kapitola 2 nemusela být tak podrobná. Pro splnění bodu 1 zadání je stěžejní kapitola 4.
Prezentační úroveň technické zprávy 65 Ke struktuře práce mám zásadní výtku ovlivňující realizovaný výstup. Hlavní výsledek práce je přenos dat mezi dvěma programovatelnými kostkami Lego pomocí světla emitovaného diodou. Student však úplně zanedbal dřívější práce týkající se kódování dat při přenosu, zaměřené mj. na detekci a opravu chyb a rychlost přenosu. Studentem implementované kódování je primitivní a nejspíše bude dělat problémy u delších zprav. Jak byl řešen přenos více bajtových zpráv práce komentuje jen sdělením, že to není problém (sekce 5.3). Pochopitelnost práce kazí celá řada překlepů, kostrbatých formulací a někdy zjevných nepřesností (někdy dokonce záměna výhod a nevýhod), někdy čtenář nepřesnost tuší, jindy si není jistý, zda chápe správně. Našel jsem také nedokončenou větu.
Formální úprava technické zprávy 90 Typograficky je práce většinou v pořádku, vytkl bych především vynechané místo na konci několika stran.
Práce s literaturou 80 Literatura obsahuje výhradně online zdroje, což vzhledem k charakteru práce není problém až na úplnou absenci literatury týkající se kódování dat při přenosu. Chybí také literatura popisující využití stavebnic pro výuku děti, která mohla být využita pro inspiraci pro stavbu modelů (bod 6 zadání).
Realizační výstup 70 Komentářů je ve zdrojových kódech poskrovnu. Hlavní část práce však spočívala v propojení dvou nekompatibilních sad, což bylo splněno. Postrádám však důkladné testování spolehlivosti a rychlosti přenosů. Škoda, že nevznikly praktické ukázky složitějších modelů, aby mohlo být otestováno do jaké míry vadí nízká přenosová rychlost. Student záměrně vynechal kalibraci při přítomnosti externího světelného zdroje a předpokládá umístění optického vysílače a přijímače ve tmě. Do jaké míry je toto rozhodnutí omezující nebylo zkoumáno.
Využitelnost výsledků Pro majitele využitých sad může jít o zajímavou práci, nicméně musí se spokojit s omezeními (velmi nízká přenosová rychlost, umístění vysílače a přijímače).
Navrhovaná známka
C
Body
74

Otázky

eVSKP id 153708