ZÍKA, J. Lokalizace jednostranně napájených zkratů na vedení VVN [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Topolánek, David

Předložená bakalářská práce je zaměřena na popis a ověření různých metod výpočtu reaktance do místa poruchy u jednostranně napájených vedení. Cílem práce bylo doporučení na použití nejvhodnější metody výpočtu reaktance do místa poruchy, která je co nejméně ovlivněna zatížením a nesymetrickými odpory poruchy. Stanovené cíle práce byly naplněny, nicméně vlastní práce byla částečně ovlivněna významným časovým zpožděním při řešení dílčích teoretických částí. Malá časová rezerva je pak důvodem nedostatečného popisu metody č. 2 u 3f zkratu a neověření doporučené metody 2f zkratu na základě reálného záznamu.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Posudek oponenta

Jurák, Viktor

Bakalářská práce studenta Jakuba Zíky se zabývá problematikou lokalizace jednostranně napájených zkratů na vedeních VVN. Student se ve své práci věnuje výběru optimální metody pro určení vzdálenosti do poruchy. V předložené bakalářské práci se vyskytují pravopisné chyby jen zřídka a většinou jde pouze o překlepy. Z technického hlediska je v předložené práci relativně velké množství nepřesností, zavádějících tvrzení, nebo nevhodně použitých pojmů. Mezi ně patří například označení činného výkonu písmenem S, nebo chybný zápis rovnice, kde student uvádí, že fázor impedance je imaginární složka absolutní hodnoty (např. vztahy 3.7, 3.8 a 3.9), případně že reaktance je imaginární složka absolutní hodnoty (např. vztahy 3.14, 3.15 a 3.16). Dále student při vyhodnocování výsledků kombinuje výraz „odpor fázových vodičů“ a „odpory poruch v jednotlivých fázích“. Ze schémat z kapitoly 3 je však patrné, že jde právě o odpory poruch v jednotlivých fázích. Dále v práci není odkazováno na některé tabulky (zejména v kapitole 4) a pro čtenáře je tak těžké se v popisu orientovat. Stejně tak v práci chybí grafické zpracování výsledků, avšak podbarvení buněk alespoň částečně zlepšuje přehlednost prezentovaných výsledků. Dále bych v práci uvítal i kompletní popis řešení, případně i příklad výpočtu. Například samotný fakt, že byly hodnoty počítány v programu Matlab, je v práci uveden až v závěru. Co se týče samotného provedení praktické části práce, to hodnotím na velice dobré úrovni. Z provedených simulací je patrná koncepčnost. Jednotlivé simulace na sebe logicky navazují. Je patrné, že každá následující simulace se detailněji zaměřuje na stavy z předcházejících simulací, kde byla zjištěna velká chyba lokalizace poruchy. Citlivostní analýza tedy byla provedena pečlivě a její závěry jsou hodnotné. Student pracuje širokým spektrem literatury, která je adekvátní k charakteru práce. Vzhledem k tomu, že jeden z bodů zadání je rešerše, bylo by vhodné citovat více odborných článků a knih. Z textu práce je patrné, že student splnil všechny body zadání I přes výše uvedené nedostatky hodnotím práci 80b, a to zejména kvůli kvalitnímu provedení praktické části.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 151366