ŠÁLA, D. Systém pro automatickou kalibraci robotického nástroje [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Cílem práce bylo vytvořit kalibrační systém, který pomocí dvou CCD kamer měří pozici nástroje uchopeného v robotickém manipulátoru. Student pracoval iniciativně, práci dostatečně konzultoval, přitom však pracoval samostatně. Stylistická úroveň odevzdané práce je velmi dobrá, graficky je práce vynikající - vyzdvihl bych kvalitu a názornost převzatých i vlastních obrázků. Členění textu je rovněž velmi dobré, celkově je práce psána čtivě a srozumitelně. K práci s literaturou nemám připomínek, student musel pro úspěšné vypracování nastudovat poměrně značné množství zdrojů. Odkazy na zdroje jsou uvedeny v souladu s předpisy. Využitelnost výsledku práce je dobrá, jde o problém v současnosti často řešený několika různými způsoby od mechanických, přes laserové až po optické ve viditelném spektru, jako je tento. Rozsah práce 87 stran i s přílohami považuji za dobrý.
Předložená práce je přehledně členěna do vhodně zvolených kapitol, stejně jako její rozsah je optimální. Po formální stránce je zpracována ve většině textu výborně, problematika je vysvětlena jasně a stručně. Práce obsahuje minimum překlepů a typografických chyb a čerpá z dostatečného počtu kvalitních zdrojů. Teoretický rozbor (State of the Art) je vypracován dostatečně, shrnuje hlavní současně používané metody, jejich výhody a nevýhody. Sekce popisující použité komponenty je zpracována opět kvalitně, stejně jako popis navrženého GUI. To však nejde říct o sekci Implementace, která by měla popisovat navržený kalibrační algoritmus. Zdá se mi, že se student při psaní textu dostal do časové tísně, neboť zde výrazně klesá hloubka a názornost výkladu. Navržený algoritmus (hlavní výstup práce) je popsán velmi povrchně, zanedbává mnoho podstatných detailů a je tak jen stěží reprodukovatelný na základě tohoto textu. Doporučuji algoritmus podrobně vysvětlil u obhajoby. Po odborné stránce hodnotím práci jako vyhovující, výsledek se zdá být použitelný v praxi, ačkoliv nad přesností algoritmu visí mnoho otazníků. Doporučuji aspekty ovlivňující přesnost rozebrat u obhajoby. Všechno body zadání byly splněny. Práci považuji za původní a vypovídá o použitelnosti studenta v praxi (schopnost řešit nový problém a nastudovat k tomu potřebné znalosti/nástroje), stejně jako celkově svědčí o inženýrských schopnostech studenta.
eVSKP id 126932