EIM, J. Využití fluidikových systémů v robotických aplikacích [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Matoušek, Radomil

Diplomová práce zaměřená na využití fluidikových systémů v robotických aplikacích, představuje významný inovativní přínos v oblasti robotické manipulace, či třídění. Cílem práce byl návrh robotického systému, který by byl schopen nahradit vibrační stoly, tradičně používané pro pozicování a manipulaci s orientovatelnými objekty, a to specificky v pick and place aplikacích. Student navrhl fluidikový systém s využitím CFD modelování a simulace a rovněž tento systém prakticky realizoval a a validoval. Student bezesporu demonstroval komplexní pochopení tématu a schopnost tvorby komplexního inženýrského díla od teoretického návrhu po realizaci. Revoluční koncept využití fluidikových systémů jako náhrady vibračního stolu je zásadním přínosem této práce, otevírající nové možnosti v robotické manipulaci. Student prokázal vysokou úroveň technické zručnosti a inovačního myšlení při integraci moderních technologií: 3D modelování v systému SolidEdge, CFD simulace proudění, strojové vidění, 3D tisk, robotice založené na technologii Epson a pneumatice od SMC. Díky těmto technologiím bylo možné realizovat praktické a funkční řešení, které je nejen efektivní, ale i extrémně ekonomicky výhodné ve srovnání s tradičními metodami. Experimentální validace systému dále potvrdila jeho spolehlivost a efektivitu, což zdůrazňuje přínos práce pro průmyslovou praxi. Vzhledem k významnému přínosu práce, její inovativnosti a komplexnosti hodnotím studenta známkou A/výborně a s nadšením doporučuji práci k obhajobě i další nominaci na možná ocenění.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Parák, Roman

Student Jakub Eim ve své diplomové práci řeší problém zaměřený na vývoj systému s využitím fluidikových prvků pro polohování dílů v robotických aplikacích. Teoretická část práce se zabývá rešerší současného stavu poznání v oblasti komerčních i nekomerčních zařízení pro polohování orientovatelných dílů na principu vibračních stolů a podavačů, včetně obecného představení fluidikových prvků. Autor logickým uspořádáním jednotlivých částí uvádí čtenáře do dané problematiky, přičemž dbá na přehlednost podání informací, díky čemuž se diplomová práce dobře čte. Praktická část práce řeší problém zaměřený na vývoj unikátního systému s využitím fluidické oscilační trysky a vzduchového nože pro polohování dílů ve standardní “Pick and Place” robotické aplikaci s využitím šestiosého průmyslového robota společnosti Epson. Autor ve čtyřech kapitolách přehledně a srozumitelně popisuje komplexní návrh netriviálního řešení, jehož součástí byla pokročilá simulace výpočetní dynamiky tekutin, vývoj digitálního dvojčete robotického pracoviště v prostředí Epson RC+, fyzická realizace navrženého řešení spolu s kompletací robotického pracoviště, a v neposlední řadě ověření funkčnosti navrženého řešení spolu s porovnáním vůči komerčnímu řešení. Vysoce nadstandardní úkol, jehož úspěšnost je podpořena sérií testů s výslednou finanční úsporou 81% oproti komerčnímu řešení, jednoznačně převyšuje kritéria pro tvorbu diplomové práce. Z diplomové práce je zřejmé, že student věnoval velký objem času návrhu a implementaci samotného řešení. Vyzdvihuji studentovu komplexnost při tvorbě diplomové práce, která vyžadovala znalost různých vědních oborů, a rovněž vyzdvihuji využití simulace různých části celkového návrhu řešení daného problému před fyzickou realizací navrženého řešení. Chválím praktickou i teoretickou část práce, které jsou na vysoké úrovni a nad rámec přesahují kritéria pro tvorbu diplomové práce. Lehké formální nedostatky, jako jsou odsazení textu v některých částech diplomové práce a absence křížových odkazů nemají zásadní vliv na kvalitu práce. Na závěr bych rád podotkl, že navržené řešení s využitím fluidikových prvků pro polohování orientovatelných dílů nebylo v současné době mimo předloženou práci realizováno, z čehož vyplývá, že diplomová práce je zcela unikátní. Předloženou práci jednoznačně doporučuji k obhajobě a hodnotím ji známkou A / výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 157931