MARCINOV, D. Vyhodnocení dodavatelského rizika prostřednictvím fuzzy logiky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Ústav soudního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Janková, Zuzana

Tématem předložené diplomové práce je vyhodnocení dodavatelského rizika prostřednictvím fuzzy logiky. Struktura práce je zvolena dobře a systematicky. Stěžejní část práce je zaměřena na tvorbu rozhodovacích modelů prostřednictvím MS Excel a MATLAB včetně komparace výstupů z obou modelů. Na základě dosažených výsledků jsou formulována doporučení týkající se rizikovosti a případné spolupráce s vybranými dodavateli. Práce splňuje podmínky kladené na diplomovou práci, a proto doporučuji práci k závěrečné obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění cíle a rozsahu zadání A
Úroveň zpracování teoretické části tj. poznatky získané studiem A
Úroveň zpracování analytické části tj. zpracování podkladů a vstupních dat, použité metody B
Odborná úroveň diplomové práce B
Přínos pro praktické i teoretické využití B
Práce s literaturou (citace), přehled literatury dle normy ČSN ISO 690 a 690-2 B
Formální uspořádání a úprava (text, grafy, tabulky) a odborná jazyková úroveň B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Lána,, Radim

Předložená diplomová práce zabývající se možnostmi využití fuzzy logiky při hodnocení rizik v subdodavatelském řetězci splňuje z pohledu oponenta formální náležitosti pro odborné práce tohoto typu. Je přehledně členěna do jednotlivých kapitol včetně potřebného teoretického úvodu (literární rešerše) a detailní praktické části s hodnocením dosažených výsledků. Rozsah použitých zdrojů odpovídá zvolenému tématu. Teoretický úvod lze považovat za dostatečný pro základní popis a představení řešené oblasti a použitých metod a softwarového řešení. Praktická část přehledně popisuje tvorbu rozhodovacích modelů a jejich následné datové výstupy. Oponent by k pochopení logiky výpočtů přivítal mnohem podrobnější grafické znázornění jednotlivých kroků zejména z běžněji využívaného MS Excel, tj. obrázky formulářů se vstupními daty a detailnější popis postup tvorby modelu, se kterým autor DP reálně pracoval. Popis tvorby modelu v Matlabu je relativně přehledně vizualizován, jeho úskalím je nicméně vyšší náročnost na nastavení modelu, což vyžaduje odpovídající softwarové znalosti pracovníků, a to limituje širší praktické využití. Jedním z vytčených cílů bylo navržení opatření k minimalizace identifikovaných rizik, jak uvedeno kapitole 6.2. Jedná se o velmi stručný a jen ryze obecný výčet vše možných řešení což odpovídá tomu, že vstupní data modelu zdaleka neobsahují všechna společností reálně využívaná hodnotící kritéria a není tedy možné v této fázi zvolit pro konkrétního dodavatele adekvátní opatření. Zvolenému tématu lze z pohledu oponenta vytknout relativně nízkou originalitu – např. diplomová práce na velmi podobné téma byla na ÚSI pod vedením prof. Dostála vypracována již v roce 2014 za využití totožných softwarových řešení (Excel a Matlab) – viz „R. Šedivý: APLIKACE FUZZY LOGIKY PŘI HODNOCENÍ DODAVATELE INVENTÁRNÍHO SYSTÉMU“. Rovněž praktické využití této metodiky v komerční sféře je limitováno, což potvrzuje i sám autor této diplomové práce v jejím závěru. Bylo by tedy vhodné práce na podobné téma doplnit i o konkrétní příklady a možnosti praktických aplikací využitelných v komerční sféře vč. propojení s dynamicky se rozvíjejícím segmentem AI. Diplomovou práci přes výše uvedené výhrady doporučuji z obhajobě s navrženým hodnocením „B“.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Úplnost vypracování B
Zvolený přístup k řešení cíle diplomové práce A
Úroveň zpracování diplomové práce tj. originalita řešení, způsob zpracování podkladů, vstupních dat, použité metody C
Obtížnost a správnost řešení B
Přínos pro praktické i teoretické využití C
Odborná jazyková úroveň A
Písemná a grafická úprava tj. text, grafy, tabulky A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 144061