NOVOTNÝ, J. Měření změny délky fotopolymeru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Matějásko, Michal

Předložená práce je po praktické stránce na vysoké úrovni. Student se během řešení potýkal s mnoha technickými nepříjemnostmi a problémy, které se z větší části podařilo vyřešit. Výsledkem je tak zařízení skládající se z mechanických prvků, specializované elektroniky, programu mikrokontroléru a obslužný PC software. Všechny tyto části jako celek umožňují měření změny délky vzorků fotopolymerů, v rámci požadované přesnosti. Vzhledem k tomu, že student měl na řešení problému o rok navíc, týkají se mé výtky zejména intenzity práce studenta. Během doby, která byla na práci k dispozici, mohlo být zařízení posunuto ještě o kus dále, a to zejména v řešení měření skutečné intenzity osvicování vzorků, vylepšení drobných nedostatků konstrukce, a halvně většímu statistickému souboru naměřených dat na různých vzorcích fotopolymerů. Poslední zmíněné vnímám také jako hlavní nedostatek kapitoly 4.5.3.1. V psané práci se také objevuje několik stylistických chyb a na kvalitě ji také ubírají často hovorovější výrazy. Přes toto vše jsem s výsledkem práce spokojen, a doporučuji práci ohodnotit známkou A. Práce je dle mého názoru, v rámci bakalářských prací, po technické strána nadprůměrná. Student by se ovšem ve svých dalších studiích a odborné práci měl soustředit na výrazně lepší organizaci svého času a pracovat intenzivněji.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Vejlupek, Josef

Práce je typicky pro MechLab orientovaná prakticky, kdy výstupem je funkční vzorek zařízení. Hodnotím tedy práci jako výbornou. Práce je dobře strukturovaná, podrobně popisuje postup od zadání k výsledku, je zde vidět systematičnost a důkladnost postupu. Drobná výtka je k obsahu příloh: spíše než katalogové listy bych čekal schéma elektroniky. V práci není řešena část bodu 3 zadání - vliv vlnové délky světla, pouze je zmíněn výsledek výzkumů a záměr toto do budoucna rozšířit. I tak ale myslím že na bakalářskou práci je výsledek stále výborný. Pár drobných poznámek: 12-bit převodník dává výstup 0-4095, ne 0-4096. Dále ve stejné kapitole (4.3.4.3 Zpracování signálu v uC) je uvedeno "Signál je znovu zesílen 10x, aby na něj při přenosu do počítače mělo menší vliv elektromagnetické rušení." - předpokládám, že toto zesílení je prováděno v analogové části, nikoliv v procesoru. Pro případný další vývoj zařízení bych doporučil nahrazení "nulovacích" potenciometrů DA převodníkem. Některé potenciometry mají tendenci "šumět". Navíc DA převodník by umožnil větší automatizaci měření. Zřejmě by bylo dobré celou konstrukci lépe "svázat" dohromady - nádržku s nosným rámem, a celé zařízení pak odizolovat - odtlumit od vnějších vlivů, včetně zatemnění celé aparatury.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 105775