JÁNOŠ, V. Analýza poruch na základě měření vibrometrických dat [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Šedivá, Soňa

Cílem diplomové práce bylo navrhnout a realizovat systém pro sběr vibrometrických dat a jejich vyhodnocení. Téma práce si student domluvil ve firmě ELEBRO CZ, s.r.o. Práce navazovala na semestrální práci, ve které se student zabýval popisem existujících metod prediktivní údržby a metod pro analýzu poruch na základě získaných vibrometrických dat. V diplomové práci student navázal návrhem a tvorbou měřicího systému. Funkčnost realizovaného měřicího systému byla ověřena v praxi při monitorování parametrů šroubového kompresoru. Rozsah diplomové práce (66 stran od úvodu po závěr) odpovídá požadavkům kladným na diplomovou práci. Pro její zpracování využil student 41 literárních zdrojů, které v práci průběžně citoval. Při kontrole v systému Theses nebyla zjištěna zásadní shoda s jinými porovnávanými dokumenty. Diplomant pracoval na své práci samostatně. Postup prací student konzultoval převážně s konzultantem ve firmě. Doporučuji práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Klusáček, Stanislav

Zadání a cílem diplomové práce bylo navrhnout a realizovat systém pro sběr vibrometrických dat, vytvořit metodiku pro analýzu a predikci poruch a aplikovat ji s vyhodnocením výsledků. Práce byla vypsána ve spolupráci s firmou ELEBRO CZ, s.r.o. Zadání a cíle práce lze kvalifikovat jako náročné, jelikož výstupy metody prediktivní diagnostiky obnášejí poměrně komplexní znalosti a i jisté zkušenosti. Odevzdaná práce je v rozsahu typickém pro DP, je členěna do 7 kapitol. Teoretická část práce je popsána ve dvou kapitolách, má rozsah 28 stran a jsou zde popsány základy měření vibrací, snímačů, jejich principů, připevnění, atp. Dále pak veličiny vibrace popisující, matematické funkce, transformace a analýzy, které se v této oblasti používají. V druhé kapitole je pak popis typických projevů poruch na točivých strojích a závad na valivých ložiscích. Teoretickou část práce shledávám sice dostatečnou, ale dost nekonsistentní. Student se snažil o popis výše zmíněných oblastí, ale pro člověka znalého problematiky jsou buď ne vždy korektně nebo dostatečně výstižně popsány a nebo jsou popsány zbytečně podrobně s ohledem na to, co je řešeno v praktické části práce. Praktická část práce má 35 stran (kapitoly 3 až 6). Je zde podle zadání uveden návrh měřicího systému založeného na Raspberry Pi pro měření vibrací využívající bezdrátovou technologii Bluetooth (Low Energy). Je uvedeno blokové schéma navrženého systému a zdůvodněn výběr bezdrátové sítě i dalších komponent. Je popsána SW implementace, uvedeny výsledky i porovnání výsledků implementace vůči MATLABu a konečně i výsledků, jejich popisu a diskuze nasazeného systému. Praktická část DP je popsána výstižně, někdy je možná až zbytečně podrobně popisná, ale skoro až v diametrálně kvalitativně jiném kontextu v porovnání s teoretickou částí. Formální úroveň práce dobrá, jen s občasnými překlepy. Nicméně mám výhrady ke grafické podobě celé práce zejména, co se týká obrázků či schémat, které jsou často v angličtině bez dostatečného popisu - pro čtenáře, který problematice nerozumí, by bylo místy složité popisu porozumět. Dále jsou použity anglikanismy a výrazy typu „akvizice dat“, „akcelerace vibrací“, atp. Práci lze označit za původní. Student projevil inženýrské schopnosti a splnil všechny body zadání. Práci doporučuji k obhajobě. Práci studenta jako oponent hodnotím - dle klasifikační stupnice ECTS - / 70.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 159399