JEŽKOVÁ, T. NOVÉ NA STARÉ – Brno, nároží Bratislavská - Stará [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Kratochvíl, Jan

Bakalářská práce zpracovaná Terezou Ježkovou demonstruje její vyzrálý názor architektonický i urbanistický. Grafická úroveň předložené dokumentace je profesionální a rovněž práce na projektu včetně prezentací na kritikách a řadě konzultacích byla příkladná. Z urbanistického hlediska vnáší návrh do území novou kvalitu, a to náměstí-piazzetu reflektující přítomnost celoměstské vybavenosti v podobě divadla Radost. Studentka detailně řeší nový veřejný prostor, sympatická je úprava vedoucí ke zklidnění dopravy a posílení pobytové funkce náměstí. Nechybí zeleň, návrh dlažby reflektuje okolní architekturu, měšťanům jsou k dispozici kryté části parteru, výkladce živé komerční vybaveni lákají kolemjdoucí atd. Studentka prokázala cit a vlohy k řešení urbanistických úkolů. Z architektonického hlediska má navržený objekt ambice stát se městským palácem, a to jak z hlediska formální podoby, tak ze své pestré polyfunkční skladby. Rastr fasády je vtipně plasticky oživen a sémanticky naznačuje vnitřní funkční využití. Dispoziční a provozní řešení považuji za velmi silnou stránku projektu. Pasáž ústící do zahrady navazujícího volnočasového centra rozšiřuje nabídku poloveřejných a polosoukromých prostor v lokalitě. Pasáž je svými dimenzemi úměrná městskému subcentru a umožňuje využít další patro pro atraktivní občanskou vybavenost. Horní patra objektu obsahují pestrou škálu bytů, z nichž jsou především mezonety uhrančivě lákavé pro současnou mladou generaci. Vedení bakalářské práce Terezy Ježkové pro mne byla radost.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Beránková, Eva

Objekt je navržen jak hmotově, tak provozně velice přívětivě. Od koncepce po zpracování dispozic a detailů je promyšlený a pěkně zpracovaný.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Hlavním tématem této práce bylo evidentně řešení nároží v zahuštěné výstavbě v centru města. Návrh nároží nevyužívá pro hmotu stavby, ale pro vytvoření veřejného obytného prostoru. Reaguje tím i na vstup do Divadla Radost. Domy navazijí na sousední zástavbu příjemně, aniž by banáně kopírovaly výšky či detaily. Veřejný prostor se skládá z malého nárožního náměstí, obchodní pasáže a poloveřejného dvora, což umožňuje velkou škálu využití.
Architektonické řešení A Hmotově je dům adekvátní okolní zástavbě. Fasádou se jemně zapojuje mezi stávající objekty, přitom je zachován současný moderní vzhled budovy. Aniž by se autorka nechala svázat hlavním rastrem, doplňuje ho o dvoupatrové otvory, které ještě rozdělila na interiérové a exteriérové. Nízká střední hmota uvolňuje pohled do vnitrobloku a její zelená střecha zlepšuje klima celého prostoru.
Provozní řešení A Provozně je objekt rozdělen na obytné a veřejné prostory, které spolu nekolidují. Dispozičně promyšlené byty, které jsou velkoryse řešené, jsou všechny dobře prosvětlené. Společné lodgie a další prvky směřují spíše k luxusnímu bydlení. Část domu sloužící veřejnosti poskytuje dostatek prostor k tomu, aby vzniklo intenzivně využité místo, což by zřejmě umožnilo i lepší kontrolu bezpečnosti.
Technicko konstrukční řešení A Řešení monolitickou železobetonovou konstrukcí je vhodné pro navržený objekt a je dobře sladěno s dispozičním řešením, dokonce dotaženo do dalších souvislostí (světlíky na provětrání koupelen, prosvětlení střech a staticky ztužení konstrukce). Použití různých hrubostí betonu na fasádě zjemňuje dům. Promyšlené hospodaření s energiemi.
Formální úroveň A Jak průzkumy, tak i projekt jsou zpracovány se zájmem a v pěkné grafické úpravě, srozumitelně. Studentka věnovala péči zpracování jednotlivých témat a vysvětlení systémů v jednotlivých výkresech.
Navrhovaná známka
A
Body
100

Otázky

eVSKP id 73000