TUMOVÁ, Š. Vliv fotochromního aditiva na optické a elektrické vlastnosti polymerních matric [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Weiter, Martin

Bc. Šárka Tůmová výborným způsobem splnila všechny požadavky specifikované v zadání diplomové práce a prokázala vysokou schopnost samostatné práce odborného charakteru. Při řešení diplomové práce postupovala studentka samostatně a to jak při experimentální části práce tak i při následném zpracování a vyhodnocení výsledků. Diplomová práce přináší větší množství zajímavých výsledků, přínosné a cenné je mimo jiné studium vlivu fotochromní konverze na fotogeneraci elektrického náboje v donor-akceptorových systémech. Celkově lze konstatovat, že práce v plné míře naplnila zadání a práci proto doporučuji k obhajobě s hodnocením výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Toman, Petr

Předložená diplomová práce Bc. Šárky Tumové se zabývá studiem fotochromních vlastností derivátu spiropyranu ve vybraných polymerních matricích. Práce je vhodným způsobem rozčleněna na úvod, teoretickou část obecně popisující problematiku zkoumaných jevů a jejich možné praktické využití, experimentální část věnující se charakterizaci optických a elektrických vlastností studovaných materiálů a závěr. V rámci řešení zadaného úkolu bylo systematickým způsobem připraveno a charakterizováno několik sad vzorků (tenkovrstevných struktur). Získané výsledky jsou prezentovány ve formě komentovaných grafů a tabulek. Nové poznatky z optických a elektrických měření jsou pak zhodnoceny v kapitolách 3.2.5 a 3.3.5. Zejména výsledky elektrických měření ukazující na možnost sestrojení molekulárního optoelektrického spínače pracujícího při poměrně malých napětích jsou zajímavé. Za pozornost stojí i popsaný vliv fotochromní příměsi na fotogeneraci. Poněkud slabší je celkové zhodnocení provedeného výzkumu v kapitole 4, kde autorka s jistou obměnou opakuje některá svá tvrzení z předchozích částí. Postrádám zde hlavně doporučení pro další výzkum těchto materiálů a jevů a zhodnocení jejich možného využití k aplikacím popsaným v kapitole 2.2, o čemž by autorka mohla pohovořit v rámci obhajoby. Z formálního hlediska je práce dobře srozumitelná i přes výskyt různých překlepů a gramatických chyb (chybějící členy, záměny jednotného a množného čísla, např. na str. 34 „However, the first three heating cycles does not induce any change of the curve and thus the concentration of the molecule SP1 remain the same as before heating.“). U některých grafů by bylo vhodné použít kontrastnější odstíny barev. Celkový dojem značně kazí řada nedostatků v seznamu literatury. Odkazy nemají jednotný formát. Zatímco u prvního autora je uváděno nejdříve příjmení a pak jméno nebo iniciály, u ostatních autorů je pořadí jmen opačné. Přestože je celá práce psána anglicky, jméno posledního autora je u řady odkazů odděleno českou spojkou „a“. Některé odkazy jsou neúplné a obtížně dohledatelné, např. [23] a [38]. U řady odkazů je chybně uveden rok vydání ([5],[27],[43] a další). V případě odkazu [52] jsou pomícháni autoři článku s editory sborníku. I přes tyto formální nedostatky vzhledem k získaným výsledkům navrhuji celkové hodnocení výborně (A).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 102421