KOHOUTEK, M. Vliv organických i anorganických aditiv na chemicko-fyzikální vlastnosti biopolymerních substrátů pro tkáňové inženýrství [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Brtníková, Jana

Bakalářská práce (celkový počet stran 47) je vypracována v anglickém jazyce. Literární rešerše je věnována problematice optimalizace fyzikálních a chemických vlastností biopolymerních materiálů pomocí přídavku různých typů organických a anorganických aditiv. Rešerše je sepsána přehledně a poskytuje velmi dobrý souhrn současného stavu studovaného tématu. Celkový počet odkazů (55) vypovídá o dobré orientaci v zahraniční literatuře. V rámci experimentů byl sledován vliv přídavku různých typů organických a anorganických aditiv, které byly vybrány na základě literární rešerše, na fyzikální a chemické vlastnosti připravených kolagenových kompozitních skafoldů. Student prokázal samostatnost a velmi dobré logické myšlení jak v laboratoři, tak při vyhodnocování a interpretaci výsledků měření. Závěrem shrnuji, že zadání bakalářské práce bylo splněno v plném rozsahu a práci hodnotím známkou A/výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce B
Celkový přístup k řešení úkolů B
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Muchová, Johana

Martin Kouhoutek v rámci bakalářské práce připravil pět druhů skafoldů pro aplikace ve tkáňovém inženýrství. Skafoldy na bázi kolagenu byly modifikovány buď jen jedním z přírodních polysacharidů (oxidovanou celulózou a karboxymethylcelulózou) anebo navíc biokeramickým aditivem. Skafoldy byly charakterizovány z hlediska chemicko-fyzikálních vlastností, a to morfologie, porozity, velikosti pórů, botnání, enzymatické degradace a mechanických vlastností v mokrém stavu. V teoretické části se Martin Kohoutek zabývá tématy úzce spjatými s metodikou a materiály použitými v experimentální části bakalářské práce. I přes tuto skutečnost postrádám aktuální pojednání o použití konkrétních materiálů ve tkáňovém inženýrství. Popis metodiky v praktické části je výstižný a doplněn ilustrativními příklady. Rozsah experimentů odpovídá požadavkům kladeným na bakalářskou práci. Oceňuji jednotnost a přehlednost při interpretaci výsledků v grafech, kdy vzorky mohly být vždy jednoznačně identifikovány. Výsledky a diskuze k nim se zejména opírají o chemickou strukturu použitých materiálů, což naznačuje studentovo pochopení celkové náplně bakalářské práce. Navzdory tomu některá tvrzení v diskuzi považuji za protichůdná (např. strana 31: "This could be the consequence of ionic attraction between positive bioceramics and negative biopolymers which in the case of the last sample resulted in closer clustering, and with that, in lower porosity ", strana 31: "The widest distribution of pore sizes was noted with samples containing OC which may be due to uneven distribution of the hydrophilic substituted groups in OC." V závěru práce jsou výstižně popsány dílčí výsledky charakterizace skafoldů. Chybí zde však cekové shrnutí účelu jednotlivých druhů skafoldů, pro jakou konkrétní aplikaci by mohly být využity. Předložená bakalářská práce Martina Kohoutka splnila požadavky definované v jejím zadání. Vzhledem k výše popsaných faktům hodnotím práci stupněm "výborně" (A) a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 124438