FLOS, M. Kontrola a optimalizace pájecích profilů reflow pecí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.
Student Milan Flos se ve své bakalářské práci zabývá problematikou teplotních profilů přetavovacích pecí pro DPS, měřením podélného i příčného teplotního profilu na třech přetavovacích pecích, vyhodnocením dat a doporučením pro operátora. Student zpracoval bakalářskou práci v rozsahu 61 stran včetně seznamu použité literatury a příloh. Student práci rozčlenil do jedenácti kapitol. První část práce je zaměřena na teoretický rozbor problematiky pájení, teplotních profilů a defektů, které mohou vznikat při pájení. Praktická část popisuje definování kontrolních parametrů při vyhodnocování teplotních profilů, vlastní měření teplotních profilů na DPS různých hustot osazení na třech různých přetavovacích pecích a následné vyhodnocení naměřených dat. Součástí praktické části je i návrh držáků pro profilometr a pro DPS. Požadavky zadání student splnil v plném rozsahu, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval zcela samostatně a s potřebnou iniciativou. Práce je sepsána pečlivě a přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na bakalářskou práci. Proto doporučuji práci k obhajobě.
Pan Milan Flos se ve své bakalářské práci zabýval teplotními profily zařízení pro pájení reflow. V teoretické části uvádí základní popis technologických kroků v pájecích procesech, jako jsou využití pájek, resp. pájecích past, stručně je popsána tvorba intermetalických sloučenin. Popsány jsou difuzní procesy, smáčivost a především jsou popsány využívané teplotní profily pro reflow procesy. Hlavní pozornost autor věnoval popisu teplotních profilů, jejich úloze při vlastním procesu. Stručně uvádí využití termočlánků k ověření a nastavení parametrů reflow procesu. Tato kapitola by si zasloužila podrobnější rozbor, jako je uvedení vlivu velikosti termočlánku a to z hlediska nenulové setrvačnosti. Posoudit by bylo vhodné i spolehlivé a reprodukovatelné upevnění termočlánků na DPS. U popisu povrchových úprav je uváděna povrchová úprava HAL s tím že hrozí teplotní šok. Tato technologie byla však úspěšně využívána už před mnoha lety, když teplotní odolnosti (dané hodnotou Tg) zdaleka nedosahovaly dnešní úrovně. Vlastní práce spočívala v ověření nastavovaných teplotních profilů vícezónových pecí s ohledem na typ používané DPS. Na základě toho byly doporučeny změny v nastavení teploty v jednotlivých zónách. V těchto případech by bylo vhodné přesněji charakterizovat osazené DPS z hlediska hustoty osazení, resp. teplotních vlastností objemných součástek. Částečným řešením by bylo vytvoření několika kategorií osazení DPS, např. pomocí optických systémů. Problematika pájecích procesů je velmi složitou záležitostí a student při řešení této problematiky prokázal velmi dobrou orientaci v problematice. Zadání bakalářské práce bylo splněno, doporučuji její přijetí k obhajobě.
eVSKP id 141636