CHLOUPEK, J. Řízený zdroj vysokého napětí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Diplomová práce řeší problematiku návrhu a realizace řiditelného bipolárního pulzního zdroje vhodného pro elektroporaci. Vyjádřit se k vypracované práci jsem měl možnost těsně před jejím odevzdáním a prostoru na zapracování připomínek bylo velmi málo. Na základě četných konzultací a studia literatury popisující nasazení nevratné elektroporace došlo k dohodě parametrů, jaké má řízený zdroj splňovat. Tento výčet parametrů však v práci chybí, resp. je velmi omezeně uveden v úvodu kap. 3, kdy konkrétně je uvedena jen hodnota amplitudy. Další parametry, generovaného signálu (především časové), na základě kterých by bylo možné odůvodnit výběr součástkové základny, chybí. Po krátké prezentaci schémat jednotlivých HW částí je pak především diskutován řídicí modul využívající Arduio. Chování navrženého SW bylo ověřeno praktickým měřením na realizovaném H-můstku při spínání napětí až 500 V. V kap. 5.1 jsou uvedeny vybrané výsledky časových průběhů pro definované parametry, kdy je analyzována shoda skutečně generovaného signálu s očekávaným. V jednom z případů hodnota kmitočtu shluku (f_H) neodpovídá, což je konstatováno jednoduchým vyjádřením „Tato hodnota neodpovídá zadanému kmitočtu.“, které není nijak dále rozebíráno. Důvod pravděpodobného rozdílu je možné odvodit až z textu kap. 5.3, kde čtenář zjišťuje, že výsledky parametrů „sirka_pulzu“ a „pocet_pauz“ dle vztahů (3.1) a (3.2) jsou ve skutečnosti zaokrouhlovány na celá čísla. Chybí tak ověření zpětným přepočtem zaokrouhlených hodnot „sirka_pulzu“ a „pocet_pauz“ na skutečné parametry f_H, f_L atd., které by byly zjištěny i následným praktickým měřením. Přestože se nepodařilo generovat pulzy plánované amplitudy a nedostatky práce, došlo k návrhu funkční řídicí jednotky, kterou bude možné využít k prvotním laboratorním testům elektroporace. Otázky: 1. Uveďte prvotní parametry, které se očekávaly od zdroje pulzů, a ze kterých vycházel výběr součástek. 2. Uveďte přepočet zaokrouhlených hodnot „sirka_pulzu“ a „pocet_pauz“ na skutečné parametry f_H, f_L a ukažte tak správnou činnost Vámi navrženého SW.
Práci Bc. Chloupka jsem si vybral k oponování, protože jsem v minulosti podobná výkonová zařízení konstruoval a student i vedoucí práce za mnou občas chodili na konzultace. Úvodní část o typech a aplikacích elektroporace je dobrá, ale poté se kvalita práce už jen neustále zhoršuje. V celé práci například chybí zdůvodnění, proč byly vybrány dané komponenty - není uvedeno proč je jejich použité nutné, jejich parametry ani výpočty obvodových veličin. Návrh schémat a DPS též není nijak komentován, i když pro funkci a bezpečnost zařízení byly (mimo jiné) kritické jejich izolační mezery. V kapitole 5 pak student suše konstatuje, že při testování 2x došlo ke zničení spínacích MOSFET tranzistorů a zařízení nelze provozovat při plném napětí 1600 V. Skutečný mechanizmus vzniku tohoto problému (proudové špičky přes parazitní kapacity budičů hradel) není nikde blíže rozebrán. Práce na mně celkově působí dojmem, že student problematice neporozuměl a velkou část ve skutečnosti vyřešil vedoucí. Hlavním přínosem je tak programovatelný generátor řídicích pulsů, i když i ten má své nedostatky. Dále kladně hodnotím, že v textu nejsou žádné gramatické či typogragické chyby. Grafické zpracování je slušné, i když mne překvapilo, že příklady kódu jsou vloženy jako snímky obrazovky (kapitola 3.2).
eVSKP id 102847