ROSECKÝ, R. Analýza plánovatelnosti úloh reálného času s ohledem na nejistotu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Strnadel, Josef

S přihlédnutím ke spíše průměrné aktivitě studenta během řešení a dokončování činností souvisejících s obtížnějším zadáním a zpracováním technické zprávy, spíše základnímu , ale funkčnímu a rozšiřitelnému řešení a jeho zhodnocení navrhuji ohodnotit práci studenta i její výsledek stupněm C .

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Problematiku řešenou v předložené práci považuji za obtížnější , jelikož vyžadovala zorientovat se v oblastech (mj. systémů reálného času, plánovatelnosti úloh reálného času a nejistot, specifických prostředků a metod souvisejících s SMC) nad rámec dosavadního povinného studia. Očekávaným výstupem práce byla zejména i) sada modelů (chování úloh a mechanismů jejich plánování), zahrnujících různé zdroje nejistot, vytvořených především za účelem následné analýzy plánovatelnosti a ii) sada experimentů pro zhodnocení vlastností vytvořených modelů, zejména z hlediska ověřování plánovatelnosti úloh. Zadání považuji za splněné , nicméně přístup studenta k řešení považuji spíše za průměrný , zejména kvůli pozdějšímu zahájení zpracování tématu a hodnoticí etapy.
Práce s literaturou Student prokázal schopnost samostatně využívat vedoucím doporučené i vlastním úsilím nalezené informační zdroje související s řešeným tématem, mj. orientovat se v nich, čerpat z nich a vhodně využívat informace v nich obsažené k řešení daného tématu.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Dané téma sice začal student zpracovávat s cca měsíčním zpožděním , poté však alespoň sporadicky již řešení konzultoval a informoval o dílčích pokrocích v řešení projektu. Student nicméně pracoval samostatně , na domluvené konzultace docházel a byl na ně připraven .
Aktivita při dokončování Výsledek práce studenta (tj. realizační výstup a technická zpráva) mi byl předkládán ke konzultacím s mírným zpožděním a spíše sporadicky ; jeho konečná podoba mi však byla předložena v předstihu , umožňujícím mi připomínkovat jej před odevzdáním.
Publikační činnost, ocenění Není mi známa žádná publikační činnost či ocenění týkající se této práce; nicméně, ve výsledku práce spatřuji publikační potenciál .
Navrhovaná známka
C
Body
70

Posudek oponenta

Bidlo, Michal

S přihlédnutím k náročnosti tématu, celkovému pojetí řešení a řadě výhrad uvedených výše navrhuji hodnocení na horní hranici stupně E.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Student měl za úkol vytvořit sady úloh v simulačním nástroji UPPAAL za účelem analýzy jejich plánovatelnosti. Hlavním prvkem mělo být zohlednění nejistoty vyjádřené různými parametry u každé úlohy a vyhodnocení vlivu nejistoty na plánovatelnost různých sad úloh. Jedná se o netriviální téma, jehož zvládnutí vyžaduje pokročilé znalosti nad rámec bakalářského studia. K řešení byl použit dobře zavedený simulační nástroj UPPAAL a existující plánovací algoritmy.
Rozsah splnění požadavků zadání Dle mého názoru je splnění bodů 3 a 4 zadání pochybné a to z následujících důvodů: 1. Ačkoli je o různých prvcích nejistoty pojednáno v sekci 2.4, dále se jimi student již explicitně nezabývá. Rešerše požadovaná v bodu 3 má být provedena právě s tímto zřetelem, ovšem sekce 2.5 popisuje spíše obecné plánovací mechanismy a následující kap. 3 popisuje celkově systém UPPAAL (bez důrazu na statistické ověřování modelů, které též bylo explicitním požadavkem bodu 3). 2. Z kap. 4 není patrné zaměření na hlavní požadavky bodu 4: "Navrhněte kroky procesu analýzy plánovatelnosti úloh reálného času s využitím SMC." a "Představte vlastní přístup k modelování úloh reálného času s ohledem na nejistotu." Tato kapitola pouze popisuje obecný model úlohy v systému UPPAAL a dále modely plánovacích mechanismů ze sekce 2.5. Představení "vlastního přístupu.....s ohledem na nejistotu" zde zcela postrádám (v případě BP bych však tento prvek nepovažoval za nezbytný).
Rozsah technické zprávy
Prezentační úroveň technické zprávy 55 Strukturu i rozsah práce považuji za vyhovující, k prezentační stránce mám následující výhrady: 1. Není definován pojem "plánovatelnost", charakteristika pojmu "nejistota" postrádá konkrétní vymezení pro potřeby práce a v návaznosti na to, čím se zabývají experimenty v kap. 5. Taktéž není zcela jasné, jak je zde chápána "analýza plánovatelnosti", požadavky na tuto proceduru a co konkrétně se od ní očekává. 2. Definice v sekci 3.0.1 jsou velmi vágní, navíc je zanoření této sekce (téměř pod nadpisem hlavní kapitoly) typograficky chybné. 3. Název kapitoly 4 (Návrh modelu) je zavádějící, modelů je zde popsáno několik, většinou se jedná o modely entit v systému UPPAAL již popsané v kap. 2. Očekával bych, že tato kapitola bude hlavním výstupem práce vzhledem k zadání (bod 4), ovšem konkrétní návaznost na hlavní cíl práce i na dříve uvedená fakta zde nenacházím. Vzhledem k absenci citací odhaduji, že kap. 4 prezentuje vlastní činnost studenta, ale konkrétní sdělení o tom zde též chybí. 4. Podobné výhrady platí i pro kap. 5 (Analýza úloh) - jak to souvisí s "analýzou plánovatelnosti" úloh? Podle mého názoru nebyla provedena analýza plánovatelnosti, pouze bylo ověřeno, zda konkrétní (již existující) plánovací mechanismy jsou schopny naplánovat konkrétní navržené benchmarkové sady úloh.
Formální úprava technické zprávy 60 Text obsahuje menší množství gramatických chyb. Závažnější výhrady mám k převažujícímu chybnému formátování výčtových seznamů (nerespektuje interpunkce, tečky za větami apod.) a také systematické opomíjení odkazů na obrázky a tabulky z textu. Čtenář si musí sám domýšlet, k čemu se dané objekty vztahují. Popisky jsou velmi obecné (např. sada 8; porovnání s Cheddar...), u některých grafů chybí popis os nebo je nečitelný. Formální stránku práce tedy hodnotím lehce podprůměrně.
Práce s literaturou 70 Volba literárních pramenů je adekvátní řešené problematice, drobným nedostatkem je převážně souhrnné citování různých zdrojů v různých sekcích, kdy nelze snadno přiřadit původní zdroj jednotlivým entitám.
Realizační výstup 70 V rámci práce vznikla sada modelů plánovacích algoritmů úloh v systému UPPAAL. Pro ty bylo navrženo několik sad benchmarkových úloh s různými charakteristikami ovlivňujícími jejich plánovatelnost s respektováním různých omezení daných parametry jednotlivých úloh. Přiložený soubor formátu xml představuje zdrojový tvar všech modelů a úloh vytvořených v a exportovaných z prostředí UPPAAL. Bylo možné ověřit, že se modely chovají dle očekávání a korespondují s popisem v technické zprávě. Uvítal bych však systematický návod, jak s tím pracovat (přiložené README.txt jím tak úplně není), jelikož se nejedná o standardní aplikaci a samotné spuštění a interpretace výsledků vyžaduje znalosti systému UPPAAL a změny nastavení ve zdrojovém souboru.
Využitelnost výsledků Zde popsané výsledky považuji za první krok k dalšímu rozvoji této problematiky.
Navrhovaná známka
E
Body
59

Otázky

eVSKP id 143938