VELÍSEK, M. Studium degradace isolační vrstvy Ta2O5 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Diplomová práce tematicky navazuje na předchozí bakalářskou práci a semestrální projekt. Diplomant splnil zadání diplomové práce a provedl samostatně experimentální sledování a vyhodnocení tří souborů vzorků tantalových kondenzátorů od tří různých výrobců. Práce vyžadovala nastudování základních mechanismů transportu náboje a degradace izolační vrstvy při působení silného elektrického pole a vysoké teploty. Diplomant použil metodiku vyhodnocování VA charakteristik pro analýzu transportu iontů, o nichž se předpokládá, že se jedná o kyslíkové vakance. Tento proces degradace izolační vrstvy je vratný a při aplikaci nízkého elektrického pole došlo téměř k obnovení původních parametrů kondenzátorů. V průběhu provádění experimentů a zpracování diplomové práce projevoval zručnost a aktivitu. Práce je po formální stránce zpracována velmi dobře s využitím dostupné literatury. Předpokládáme pokračování výzkumu v rámci doktorského studia. Diplomant zaslal abstrakt vycházející z naměřených výsledků na konferenci Space Passive Component Days, 1st International Symposium, pořádané v termínu 24. - 26. září 2013 v ESA/ESTEC, Noordwijk v Holandsku.
Předložená diplomová práce pojednává o změnách izolační vrstvy Ta2O5, ke kterým dochází v elektrickém poli v důsledku působení zvýšené teploty. Sledována byla vrstva Ta2O5 ve funkci dielektrika u tantalových kondenzátorů, kde je degradace izolační vrstvy a její vliv na výslednou spolehlivost součástky aktuální téma. V zadání bylo vyžadováno, aby byly sledované vzorky vystaveny působení elektrického pole a teploty 400 K minimálně po dobu 20 dní, což vyžadovalo správnou koordinaci prací. V první části práce diplomant popisuje strukturu tantalového kondenzátoru, pásový diagram a mechanismy transportu elektrického náboje. Druhá část popisuje prováděné experimenty a autorovo řešení pracoviště pro měření potřebných charakteristik. Poslední část práce se věnuje naměřeným průběhům, jsou zde popisovány procesy, ke kterým dochází jak při běžném provozu součástky, tak i v případě dlouhodobého namáhání. Pro každý ze sledovaných souborů je popsán proces regenerace vrstvy Ta2O5. Celkem mohu konstatovat, že zadání diplomové práce bylo splněno, diplomant logicky interpretuje naměřené průběhy a během práce správně využíval aktuálních poznatků řešené problematiky z literatury. Po formální stránce je předložená práce na vysoké úrovni, pouze v některých místech jsou drobné překlepy.
eVSKP id 67014