MARTIN, M. Hardware pro auralizaci impulsových odezev prostoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Diplomant o téma auralizace impulsových odezev prostoru sám projevil zájem a zapsal si jej už v akademickém roce 2018/19, kdy se mu věnoval aktivně, zejména problematice akustických prostorů, kdy vytvořil řadu zajímavých simulací v Matlabu, což ale nebylo v zadání požadováno. S ohledem na téměř žádné zkušenosti s realizací hardware s DSP a jeho programováním se diplomant začal samotné realizaci se věnovat příliš pozdě. Důsledkem toho nestihl práci v roce 2018/19 dokončit. Pokračoval v tomto akademickém roce, ale s řešením příliš nepostoupil. Výsledkem je pouze schéma zařízení a desky plošných spojů a projekt pro vývojový modul, podle předložené dokumentace nebylo samotné zařízení dokončeno. Zvolená metoda zkrácení impulsové odezvy pro snížení výpočetní náročnosti konvoluce není příliš vhodná, diplomant měl volit postupnou rychlou konvoluci v reálném čase. Z formálního hlediska je práce na dobré úrovni, na řadě míst ale osahuje nesprávnou terminologii z oblasti teorie signálů a místy překlepy.
Text předložené diplomové práce působí značně nekonzistentně. První část věnovaná teorii akustiky uzavřených prostor je zpracována rozsáhle a relativně precizně. I když se objevuje několik nepřesností, např. v obrázku 1.1 nemá být „zvukový paprsek vždy kolmý na směrnici vlnoplochy“ ale tečnu vlnoplochy, ve vztahu (1.7) chybí druhá odmocnina, ve vztahu (1.9) není p_1 „amplituda efektivní hodnoty akustického tlaku“ ale buď amplituda nebo efektivní hodnota, na obr. 1.5 je zdroj zvuku bez vysvětlení důvodu umístěn ve vzdálenosti 1 m místo v počátku 0 m. Text je doplněn několika simulacemi v prostředí Matlab, jejichž zdrojové kódy jsou sice umístěny na CD ovšem bez jakékoliv dokumentace či uživatelského návodu. Popis praktické části je naopak zpracován až velmi stručně a obsahuje i hrubé chyby. Např. nemůže být pravdivé tvrzení na straně 52, že při kmitočtu 44,1 kHz impulsní charakteristika délky 200 vzorků odpovídá trvání 4,5 s. Nesmyslné je také tvrzení na straně 52 a 53 „pro hodnoty 1 poté byla odečtena 1 aby nedocházelo k přetečení“. Autor měl patrně na mysli, že 1 odečítal od hodnoty 32768 odpovídající ve zlomkových číslech hodnotě 1. Zcela chybí diskuse zapojení hardware (v příloze je zapojení patrně vycházející z doporučení výrobce), popis oživení hardware (v příloze je jen návrh desky plošných spojů) nebo návrh a blokové schéma výsledného programu. Z uvedených důvodů mohu potvrdit, že splněna byla jen část zadání. Na obr. 1.17 je proměřená kmitočtová charakteristika reprodukčního řetězce. Na přiloženém CD je program pro implementaci lineární konvoluce v signálovém procesoru TMS320C6416, který je možné v prostředí Code Composer Studio přeložit a spustit ve vývojovém kitu TMS320C6416T DSK. Vlastní hardware však s velkou pravděpodobností nebyl realizován a zůstal ve stádiu návrhu. Po formální stránce je především první část zpracována na dobré úrovni, obsahuje však překlepy (např. str. 22 absobce místo absorbce, str. 42 lokalizovatený místo lokalizovatelný, str. 46 minimílně místo minimálně, str. 52 přestavovat místo představovat, apod.), hovorové můžou místo mohou, neslabičné předložky na koncích řádků, odkazy na rovnice nejsou v kulatých závorkách, apod.
eVSKP id 120226