JAŠKO, M. Měnič s velmi nízkým vstupním napětím [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Cílem bakalářské práce byl průzkum dostupných metod a postupů pro návrh obvodu transformujícího optickou energii přijatou fotodiodou na elektrické napětí vhodné pro napájení nízkopříkonového mikrokontroleru včetně realizace vybraného obvodu a ověření jeho celkových parametrů. Úkolem studenta bylo zejména praktické ověření dosažitelných parametrů dvou konkrétních obvodových řešení s komerčně dostupnými měniči napětí a následná realizace jednoho z měničů v konkrétním obvodu s fotodiodou jako zdrojem signálu. Student zpracoval komplexní analýzu vlastností obvodů s měniči firmy SEIKO a Linear Technology na základě sady praktických měření a vybral řešení s měniči SEIKO, které napájel optickým signálem z laserové diody a úspěšně ověřil funkčnost tohoto obvodu. V rámci řešení bakalářské práce si osvojit zejména problematiku návrhu experimentu, zpracování a vyhodnocení velké série měření. Bakalářská práce navazovala na předchozí semestrální projekt. Student pracoval svědomitě a efektivně. Zadání předpokládalo určitou vlastní iniciativu při řešení, ta ale nebyla významněji předvedena. Studentovo pracovní úsilí bylo ale rovnoměrné v průběhu řešení celé bakalářské práce. Konzultace využíval v obvyklé míře, diskutoval zejména výsledky měření a jejich správnou interpretaci. Komunikace probíhala konstruktivně, na konzultacích byl připravený, ale nepříliš aktivní. Při zpracování bakalářské práce se nesetkal se žádnými významnějšími problémy. Práci doporučuji k obhajobě.
Bakalářská práce se věnuje problematice nízkopříkonové elektroniky. Cílem práce byl návrh a realizace měniče s nízkým vstupním napětím napájený po optickém vlákně. Zadání práce lze hodnotit jako časově i odborně středně náročné a lze konstatovat, že bylo splněno v celém rozsahu. Práce má logickou strukturu, jednotlivé kapitoly mají přiměřený rozsah. Student prokázal dobrou orientaci v problematice, zvolenou koncepci a postup měření lze považovat za správný. Byla provedena řada experimentů s měniči firem Seiko a Linear Technology, student navrhl modifikaci katalogového zapojení, přizpůsobil vlastnosti měniče a dosáhl významného zvýšení účinnosti pro diskutovaný případ napájení měniče z fotodiody. Předložená práce se skládá z šesti kapitol, prvních patnáct stran obsahuje přehledový teoretický popis problematiky, zbývajících dvacet pak popisuje realizované experimenty a výsledky měření. Po formální stránce je práce na dobré úrovni, bez překlepů a gramatických chyb, převzaté části jsou citovány. V práci jsem nenašel žádné závažné nedostatky, pouze je škoda, že se student nezabýval i srovnáním testovaných měničů z pohledu jejich dynamického chování při skokových změnách zatížení, což může být limitujícím faktorem při případném praktickém využití. Odevzdaná práce svědčí o bakalářských schopnostech studenta a doporučuji ji k obhajobě.
eVSKP id 66477