HAŠPICA, Š. Snímače střídavého proudu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Student se ve své práci zabýval snímači střídavého proudu. V první části práce uvedl přehled možných řešení, tj. analyzoval transformátor proudu s různými způsoby vyhodnocení výstupního signálu, Rogowského cívku a snímače proudu s Hallovou sondou. Vlastním přínosem práce je vypracování nového matematického postupu pro elektromagnetický návrh proudového transformátoru s umělým elektronickým zkratem na výstupu a s nízkým dolním mezním kmitočtem. Student pracoval samostatně, iniciativně a dobře zvládnul relativně složitou matematickou problematiku. Po formální stránce lze práci vytknout horší jazykovou, slohovou a grafickou úroveň. Student splnil zadání. Práci doporučuji k obhajobě. Připomínky: str. 12, rovnice (2.1.1): Co je to za rovnici? Jak se obvykle tato rovnice nazývá? str. 13, Obr. 2: Není pravda, že na Obr. 2 je znázorněn „Základní model transformátoru“. str. 17, 3. řádek odspodu: Mezizávitová kapacita nemůže růst s kmitočtem. str. 18: Značení napětí v rovnicích (2.1.25) a (2.1.26) si vzájemně odporuje. str. 31, rovnice (2.1.28d): V čitateli na pravé straně rovnice je chyba. str. 41: Obrázky v příloze jsou neoznačené. Text nad prvním obrázkem „Závislost dolního mezního kmitočtu na zadané frekvenci f = 0,8 Hz“ je v rozporu s označením vodorovné osy grafu. V příloze, ani v textu práce není řečeno, jak (podle jaké rovnice) jsou oba grafy počítány.
Práce se zabývá snímači střídavého proudu. V úvodní části jsou rozebrány principy nejčastěji používaných čidel – proudového transformátoru, Rogovského cívky a kompenzovaného čidla s Hallovou sondou. Těžiště práce spočívá v návrhu konkrétního proudového transformátoru pracujícího s elektronickým zkratem. Jsou zde odvozeny vtahy pro návrh toroidního proudového transformátoru, podle zadaných parametrů, tj. měřeného prudu, dolního mezního kmitočtu a materiálových konstant. Vlastní práce obsahuje množství překlepů a nevhodných až nesrozumitelných formulací, jejichž výčet by zabral několik stran. Nesedí ani číslování některých obrázků a jejich odkazů, číslování rovnic je také poněkud zmatené. Přínos práce spočívá v odvození obecných vztahů pro návrh měřícího transformátoru proudu, škoda že celkový dojem je díky uvedeným skutečnostem poněkud nepřesvědčivý.
eVSKP id 48762