FERNANDOVÁ, D. Elektroléčba [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Slečna Fernandová měla za úkol se ve své bakalářské práci zabývat elektroléčbou. Práce měla obsahovat jednak teoretický úvod, ve kterém měly být popsány metody fyziatrické léčby s větším důrazem na elektroléčbu a rozbor diagnóz pro které je elektroléčba vhodná. Dále pak měla navrhnout v prostředí LabView generátor pro elektroléčbu spolu s přípravkem, který by respektoval požadavky příslušné normy na taková zařízení. Funkčnost navrženého zařízení měla prakticky ověřit. Slečna Fernandová prostudovala dostupnou literaturu zabývající se problémy elektroléčby a teprve potom se věnovala řešení zadaného úkolu. Přípravek požadovaný zadáním navrhla a sestrojila. Příslušný program v prostředí LabView vytvořila. Funkčnost celku (přípravek+program v LabView) prakticky ověřila. V průběhu řešení bakalářské práce byla aktivní, prokázala dobrou schopnost pracovat s literaturou. Předložená bakalářská práce má solidní úpravu a je na ni vidět, že i formální stránce byla věnována odpovídající péče. Mohu konstatovat, že zadání bylo splněno. Proto její bakalářskou práci doporučuji k obhajobě.
Studentka se měla zabývat princip elektroléčby a v rámci své práce navrhnout systém pro simulaci elektroléčby. Předložená práce má 49 stran textu. V první části se studentka věnuje popisu metod fyziatrické léčby. V další části se věnuje samotné elektroléčbě, jejími principy a účinky. Navazuje popisem používaných elektrod a dále proudů využívaných k různým způsobům elektroléčby. V praktické části práce je popsán návrh a konstrukce přípravku, který slouží jako simulátor elektroléčby. Zde studentka respektovala příslušné normy, takže přípravek obsahuje spínací obvod, který hlídá pozici regulátoru. Pokud nebude regulátor na nulové pozici při zapnutí přípravku, na výstupu nebude generováno žádné napětí. Druhou části přípravku je impedanční přizpůsobení a zesilovač na úpravu signálu pro případný výkonový stupeň pro elektroléčbu. Navržený přípravek je funkční a jeho návrh je podložen výpočty. Přípravek je řízen pomocí programu, který byl vytvořen v programovém prostředí LabVIEW. Program slouží jako generátor zvolených průběhů, které jsou pak pomocí vstupně/výstupní karty přivedeny na vstup přípravku. Programový generátor je vytvořen pomocí generátorů základních průběhů (harmonický, obdélníkový). Pro danou aplikací by bylo mnohem vhodnější využití některých pokročilejších programovacích bloků, které umožňují interaktivní zadávání libovolných průběhů. Vytvořené signály by pak bylo možné uložit do databáze a pro práci s přípravkem by je stačilo načítat. Tímto by byl samotný program pro ovládání přípravku mnohem jednodušší a výpočetně úspornější. Přes tyto nedostatky velice kladně hodnotím všestranné schopnosti studentky, které prokázala u návrhu hardwarové a softwarové části práce. Po formální stránce je práce na výborné úrovni. Členění kapitol je přehledné a práce s použitou literaturou je příkladná. Zadání práce bylo splněno v celém rozsahu a práce splňuje veškeré požadavky kladené na zpracování závěrečných prací.
eVSKP id 65376