PAJPACHOVÁ, V. Ochrana před nebezpečnými chemickými látkami [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Ústav soudního inženýrství. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Mika, Otakar Jiří

Studentka zpracovala diplomovou práci (DP) na téma Ochrana před nebezpečnými chemickými látkami. Jedná se o velmi aktuální téma, protože s nebezpečným působením chemických látek se můžeme setkat na každém kroku. Autorce DP se nepodařilo naplnit úkol "navrhnout jednoduchou metodiku, jak posuzovat nebezpečnost ...". Druhý úkol naopak zpracovala velmi dobře a odpovědně s velmi zdařilým provedením. Zde vycházela mimo jiné i z vlastního místního šetření ohledně základních znalostí a připravenosti obyvatelstva na mimořádné události spojené s únikem nebezpečných chemických látek. Úroveň zpracování teoretické a analytické části je velmi dobrá. Také odborná úroveň předložené diplomové práce je velmi dobrá. DP je dobře využitelná pro teorii i praxi informovanosti a připravenosti obyvatelstva v ochraně před chemickými látkami. Autorka v práci použila celkem 33 literárních zdrojů a to včetně několika zahraničních. Formální uspořádání a úprava je úhledná s barevnými grafy, jazyková úroveň bez připomínek. Velmi pěkná je navržená kapesní příručka pro obyvatelstvo pro ochranu osob před nebezpečnými chemickými látkami. Po správných odpovědích studentky na položené odborné otázky oponenta DP a otázek členů komise pro SZZ n a v r h u j i hodnocení známkou B - velmi dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění cíle a rozsahu zadání D
Úroveň zpracování teoretické části tj. poznatky získané studiem B
Úroveň zpracování analytické části tj. zpracování podkladů a vstupních dat, použité metody B
Odborná úroveň diplomové práce B
Přínos pro praktické i teoretické využití C
Práce s literaturou (citace), přehled literatury dle normy ČSN ISO 690 a 690-2 B
Formální uspořádání a úprava (text, grafy, tabulky) a odborná jazyková úroveň A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Zahradníček,, Pavel

Předložená diplomová práce ( DP) má rozsah 80 stran z toho 45 stran odborného textu. Je zpracována formou odborného pojednání. Cíl , uvedený na straně 11 je autorským pojetím cíle stanoveného – viz. „Zadání diplomové práce“. Z metodologického pohledu je zřejmé , že cíl na str. 11 je stanoven značně neobratně, dále chybí výčet tzv. omezujících podmínek ( tj. co autorka bude řešit a co ne), chybí stanovení metod zkoumání problému. Charakteristika nebezpečných průmyslových chemických látek v kap. 3 na str. 15 - 28 je zpracována možným způsobem a považuji ji za přiměřenou účelu práce. V kap. 4 jsou popsány vybrané havárie s únikem nebezpečných chemických látek. Zde bych přivítal stanovení (definování) sledovaných skutečností ( kriterií) pro uvedené případy s cílem , objektivně popsat fakta. Těžiště , v souladu se zaměřením DP, bych položil na rozbor informačních toků a reakci zainteresovaných na informace. V kap. 5 jsou popsány informační systémy EU, Kanady a USA pro ochranu před nebezpečnými chemickými látkami. Sdělení na str. 40- 43 považuji pouze za ilustrativní. Může sloužit pouze k základní orientaci čtenáře DP. Dotazník , užitý pro výzkum, je pro orientační účel zpracován správně. Vyhodnocení dotazníku v kap. 6.1 by zasloužilo uvést nejen slovní hodnocení , ale i zobecňující hodnocení grafem či tabulkou. Výstupem DP je příručka „ A co teď !?“. Tu považuji za zajímavý ,tradiční , ale pro magisterský ( inženýrský) standard poněkud chudý a zejména nesoudobý výstup. Pojetí DP autorkou považuji za pohodlné, ne příliš respektující potřebu prokázat osobní schopnost řešit inženýrské projekty. Zvláště mi chybí výchozí manažerská charakteristika základních pojmů : informace, informovanost, informační tok, rozhodovací proces ( občan , veřejná správa, složky IZS), úloha a místo informací v nich, atd. Očekával jsem rovněž popis činnosti „ Jednotného systému varování a vyrozumění ČR“, popis jeho silných a slabých stránek ve vztahu k řešené problematice. Vzhledem tomu , že DP řeší problematiku informovanosti obyvatelstva a jeho reakce na ni, tak se domnívám , že DP by měla obsahovat minimálně doporučení na využití: • Městských ( celostátních) televizních okruhů • www měst a obcí, INTERNETU • sociálních sítí • mobilních sítí ( zejména zodpovědných pracovníků veřejné správy) • obecního rozhlasu apod. Ocenil bych i návrh , jak zvýšit standard v oblasti ochrany obyvatelstva ( obecně), tedy doporučit alespoň kdy , kde, jak občany připravovat na tyto situace a také jak ověřovat standard jejich připravenosti. Konstatuji, že splnění cílů DP je dosaženo neúplně a v závěru postrádám stanoviska zpracovatelky DP k naplnění cílů viz. „Zadání DP“ a nebo jí formulovaných cílů na str. 11.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Úplnost vypracování D
Zvolený přístup k řešení cíle diplomové práce E
Úroveň zpracování diplomové práce tj. originalita řešení, způsob zpracování podkladů, vstupních dat, použité metody E
Obtížnost a správnost řešení D
Přínos pro praktické i teoretické využití E
Odborná jazyková úroveň B
Písemná a grafická úprava tj. text, grafy, tabulky B
Navrhovaná známka
E

Otázky

eVSKP id 70148