ABDALLAH, H. Simulace denních zátěžových profilů pro hodnocení tarifových struktur [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.
Student Hadi Abdallah zpracoval diplomovou práci na téma „Simulace denních zátěžových profilů pro hodnocení tarifových struktur“. Tématem práce bylo vytvořet emulační model denních zátěžových profilů pro simulaci energetických komunit. Práce je dělena do třech hlavních směrů: a) rešerše tarifní struktury ve vybraných státech EU b) vytvoření evaluačního modelu chování spotřebitelů vzhledem ke spotřebě elektrické energie c) využít modelu pro různé cenové scénáře komunit. Principiálně se jedná o práci, která vychází z reálného chování uživatelů a nikoliv pouze ze zprůměrovaných TDD. Naopak se snaží trendově se přiblížit reálným TDD tzn., že model pracuje od jednotlivce směrem ke komunitě, nikoliv naopak - kopírovaním TDD. Vlastní přínos studenta je vysoký. Vzhledem k tomu, že model pracuje se skutečnými profily spotřebičů a chování obyvatel včetně různých typů domácností s rozdílnými počty členů, je princip takového řešení zajímavý. Závěrečná stať využívá výstup z modelu pro praktickou ukázkou výpočtu koncových cen elektrické energie při různých scénářích tarifní volby. Je nasnadě, že na modelu se dá dále pracovat. Například se nabízí začlenění intermitentního zdroje do komunity nebo adaptace modelu na venkovní teplotu (ekviterma). Student se pravidelně účastnil diplomových seminářů. Formální zpracování práce je na velmi dobré úrovni. Celkově práce hodnotím stupněm A a doporučuji k obhajobě.
Diplomová práce „Simulace denních zátěžových profilů pro hodnocení tarifových struktur“, kterou sepsal diplomant Bc. Hadi Abdallah, se zaměřuje na tři základní oblasti: tarify elektrické energie ve vybraných státech Evropy, modelování spotřeby domácností a vyhodnocení koncových cen pro individuální uživatele při uvažování čtyř scénářů tarifní struktury. Práce je v teoretické části rozdělena do čtyři oblastí a zabývající se popisem trhů s elektrickou energií, strukturou tarifů pro elektrickou energii a popisem vybraných tarifů ve vybraných zemích v Evropě. Teoretickou část uzavírá nástin výstupů z projektu věnující se problematice komunitní energetiky. Praktická část se zabývá modelováním chování spotřebitelů elektrické energie na úrovni domácnosti a vyhodnocení cen pro zákazníka uvažující čtyři různé scénáře, a to včetně případů kdy je zákazník součástí energetické komunity. Celkové zhodnocení je provedeno v závěru. Předložená práce má 119 stran a ukazuje snahu autora o komplexní náhled na problematiku jak tarifů, tak jejich vyhodnocení. Přestože těmto oblastem autor věnuje větší část textu, tak menší část, zaměřená na modelování spotřeby domácností, skrývá největší přínos autora. Autor vytvořil velmi propracovaný a komplexní nástroj k modelování spotřeby domácností, který využívá 24 typů domácích spotřebičů, a jsou zde promítnuty sezónní vlivy i chování spotřebitelů. Systém využívá jak meřené charakteristiky spotřebičů i pravděpodobnostní rozložení připojení spotřebičů v průběhu dne, a také obsahuje nástroje pro korekci nepravděpodobných stavů. Je potřeba ocenit jak šíři celého designu, různé varianty zvažovaných spotřebičů i návrh obvyklého rozsahu doby jejich využití. Přestože autor vložil do díla velké úsilí, tak práci zbytečně ubírá na kvalitě větší počet různých drobných chyb. Dále některé modely, například nabíječka pro elektromobily či model konvice, by bylo vhodné ještě více propracovat. Přestože lze očekávat, že výsledné modelované průběhy byly validované vůči reálně naměřeným hodnotám, tak toto porovnání, například při aplikaci na vybranou oblast, v práci chybí. Což neumožňuje z textu diplomové práce plně vyhodnotit kvalitu výstupních průběhů. I přes výše uvedené drobné nedostatky diplomant vypracoval velmi kvalitní práci, jenž odráží rozsah úsilí, které při její tvorbě musel vynaložit. Diplomová práce naplňuje všechny body zadání a je velmi pěkně graficky zpracována, proto hodnotím 96 body.
eVSKP id 142392