HUTAR, J. Video mixer/translátor pro webové videokonference [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Jan Hutár v průběhu roku vyvíjel zvýšenou aktivitu při vypracování své bakalářské práce. Vzniklé problémy vždy konzultoval a naplnil vše, na čem jsme se domluvili. Finální program je funkční, při vyšším zatížení však není schopen mixovat a překládat vstupní videosekvence, což je pravděpodobně zapříčiněno vysokou hardwarovou vytížeností. Psaný text práce je bohužel na slabší úrovni. Práci navrhuji hodnotit známkou B/86 bodů.
Bakalářská práce s názvem „Video mixer/translátor pro webové videokonference“ je svým tématem poměrně rozsáhlá a vyžaduje získání a uplatnění komplexnějších znalostí. Student se v rámci řešení primárně snažil o splnění zadání, což se mu podařilo, práce jako taková však trpí určitými nedostatky. V první kapitole, která má informativní a přehledový charakter, tedy nejde do hloubky, porovnává standardy VP8 a h.264. V druhé kapitole si student vybral dva projekty – FFmpeg a GStreamer, které porovnával spíše z pohledu jejich využití jako programátora, než z pohledu požadovaných vlastností navrhovaného mixeru/translátoru. Největším nedostatkem práce je, že požadavky na mixer/translátor nejsou jasně specifikovány, aby bylo jasně patrné, co vlastně je v této části požadovaným cílem nebo výstupem práce, v závěru tedy nelze očekávat jasnou deklaraci splněných cílů nebo výstupů práce. V následující třetí kapitole pak student hned začíná s popisem realizace větou „ … Funkce aplikace na serveru je následující …“ bez dalšího zdůvodnění, proč zrovna tak nebo zda to odpovídá nějakým požadovaným cílům nebo výstupům práce. Výsledkem je funkční realizace celého systému založeného na projektu FFmpeg, čímž student splnil zadání práce. FFmpeg byl vybrán zřejmě kvůli větší jednoduchosti jeho použití programátorem. Zhodnocení výsledku práce je provedeno v kapitole 3.0.6, která je velmi stručná a dává informaci o tom, že pro nízké rozlišení systém funguje a pro rozlišení HD nefunguje díky vysoké HW náročnosti bez nějakého hlubšího zkoumání. Po formální stránce práce obsahuje větší množství nedostatků, které spatřuji především ve způsobu vyjadřování, používání neodborných termínů (např. muxer a demuxer) nebo anglických termínů, které mají jasné české ekvivalenty (např. buffer, stream atd.) a zdvojenou terminologii (např. jasová versus luminanční složka). Vzhledem k výše uvedeným připomínkám hodnotím práci známkou C/76 bodů.
eVSKP id 85302