MIKMEK, V. Vliv vinutí na vlastnosti asynchronního motoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Student zpracoval diplomovou práci na téma vliv vinutí na vlastnosti asynchronního motoru. Práce se zabývala skutečnými asynchronními motory, jejichž statorové plechy obsahují 45 drážek. Tento počet drážek se používá proto, aby s jedním typem plechů bylo možné vyrobit motory s různým počtem pólů. Lichý počet drážek ale vede k tomu, že vinutí je dosti komplikované. Hlavním cílem práce bylo analyzovat vliv různého provedení vinutí na motory se šesti a dvanácti póly. Při řešení práce si student musel samostatně nastudovat problematiku analýzy vinutí elektrických strojů, což zvládl velmi dobře. Při řešení práce si počínal samostatně a iniciativně, postup průběžně konzultoval s vedoucím práce. S vedoucím práce zůstal v kontaktu i v době uzavření univerzity. Konzultace probíhaly prostřednictvím emailu. Práce splňuje všechny body zadání a lze ji doporučit k obhajobě. Navržené hodnocení: 95 bodů.
Student vypracoval diplomovou práci na téma vliv vinutí na vlastnosti asynchronního motoru. V první části práce se student zabývá teoretickým popisem asynchronního stroje. Tato část je pěkně a přehledně zpracována. Další část je věnována vinutí. Jsou zde shrnuty základní provedení a veličiny, která popisují zapojení vinutí u střídavých strojů. Dále je zde popsáno vytváření Görgesova diagramu a Tingleyho schématu. Kapitola č. 4 je věnována analýze vinutí konkrétního motoru. Z této kapitoly není úplně jasné, jaké vinutí bylo u výchozího stroje použito. Jsou zde uvedeny průběhy magnetické indukce a Görgesovy diagramy pro dvoupólový, čtyřpólový, šestipólový stroje, desetipólového, dvanáctipólového a čtrnáctipólového stroje. U dosažených výsledků chybí přehledné porovnání hodnot činitele rozlohy. Jednotlivé tabulky jsou rozmístěny na různých listech a jejich porovnávání je tedy obtížné. Další kapitola je věnována vytváření modelů asynchronního stroje v prostředí Ansys Electronics Desktop. Konkrétně bylo použito modulů RMxprt a Maxwell 2D. Na začátku této kapitoly student popisuje základní parametry modelovaného stroje. Dále popisuje hledané výsledky simulací. V kapitole 6 jsou uvedeny dosažené výsledky. Jednotlivé veličiny jsou zde přehledně srovnány a slovně zhodnoceny. Celkově je práce vcelku přehledně zpracována. Je vidět, že student udělal velké množství práce při výpočtech a zhodnocení výsledků. Zajímavé by bylo porovnání výsledků s naměřenými hodnotami. To ale nebylo součástí zadání. Po formální stránce obsahuje diplomová práce několik nedostatků. Jako nešťastný se mi zdá styl psaní textu. Celá práce by měla být psána jako technická zpráva. Student splnil všechny body zadání a práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 125784