KYJOVSKÝ, O. Využití termografie při endovaskulárních výkonech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Úkolem studenta bylo seznámit se s endovaskulárními operačními technikami aplikovanými při zákrocích na povrchovém žilním systému. Prostudovat měl jednotlivé metody s ohledem na anatomické uložení cév, patologické příznaky a projevy v žilním systému, aplikované sklerotizační chemické látky. Hlavní pozornost měl věnovat vlastnostem a technickým parametrům užívaného přístrojového vybavení při endovaskulárních výkonech – vysokofrekvenčnímu a laserovému noži. Termovizní kameru FLIR měl využít pro sledování tepelných změn při výkonech a získané termosnímky pak pro následné hodnocení úspěšnosti jednotlivých výkonů. Student se zadanému tématu od počátku věnoval s velkým zájmem a s plným nasazením. Prostudoval potřebnou literaturu a seznámil se s funkcí technického vybavení pracoviště : ultrazvukovým zobrazovacím systémem, radiofrekvenčním i laserovým ablačním systémem. Pro snímání termosnímků využíval termovizní kameru FLIR. Vlastní sledování bylo prováděno celkem u 26 pacientů během několika měsíců na pracovištích Angiocor, sro, ambulancích v Brně a ve Zlíně. Hodnoceny byly vždy záznamy před výkonem, v průběhu výkonu a po výkonu. Ke zpracování termogramů byla užita metoda lícování obrazů. Získané výsledky student prezentoval jednak na studentské konferenci EEICT v sekci Biomedicínské inženýrství a bioinformatika a také na konferenci Angiofórum 2017. Předložená práce má logickou strukturu vystihující řešenou problematiku. Po formální stránce je práce pečlivě vypracována. Prokazuje však menší publikační schopnost studenta projevující se některými nepřesnostmi (str. 37 obr. 4.2 místo 5.1, obr. 4.3 neodpovídá experimentu) a menším důrazem na srozumitelnost dokumentace. Rezervy jsou místy i v projevech v českém jazyce. Práce splňuje zadání, doporučuji ji k obhajobě a hodnotím : v ý b o r n ě . Posudek konsultanta je přiložen.
Student se zabýval termografií při endovaskulárních výkonech. Předložená práce má rozsah 41 stran a je členěná do 6 kapitol. V teoretické části práce student popisuje klinické poznatky, které se týkají žilního systému dolních končetin a operačních zákroků na nich a rovněž i přístrojové vybavení, které se k tomu využívá. V praktické části práce se student zabývá již samotnými experimenty, kdy se pomocí infrakamery snímá operační průběh a také stavy těsně po operaci a stavy s určitým časovým odstupem. Zde se rovněž zabývá způsoby vyhodnocení jednotlivých termogramů i možností jejich vzájemného porovnání. Ke stanovení prostorového zkreslení mezi snímky využívá metod registrace obrazů. K této části práce postrádám podrobnější popis i uvedení do teorie registračních metod. Dosažené výsledky student dostatečně a bohatě diskutuje. Po formální stránce je práce na dobré úrovní, členění kapitol má logickou vazbu a teoretické poznatky jsou dostatečně citovány. Práce obsahuje pouze drobné chyby a překlepy. Zadání práce považuji za splněné a navrhuji hodnocení 85/B.
eVSKP id 102320