SVOBODA, L. Vliv kalandrování na vlastnosti elektrod lithno-iontových baterií [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Čech, Ondřej

Pan Svoboda předložil k hodnocení svou bakalářskou práci s názvem Vliv kalandrování na vlastnosti elektrod lithno-iontových baterií, kterou vypracoval v rozsahu 49 stran. Práce vznikla v rámci spolupráce s průmyslem, dodané elektrody jsou výřezy z elektrod používaných v komerčně vyráběných bateriích české firmy. Práce je rozdělena na teoretickou část, experimentální část a přílohy. Teoretická část popisuje materiály používané pro lithno-iontové akumulátory a jejich degradační mechanizmy, kalandrování a jeho vliv na vlastnosti elektrod a použité měřící metody. Experimentální část popisuje změny měrné kapacity předložených a připravených elektrod v důsledku formování, zátěžových testů a stárnutí dlouhodobým cyklováním. Součástí je také vyhodnocení změn elektrochemických vlastností jednotlivých elektrod pomocí elektrochemické impedanční spektroskopie. V práci je citováno 47 zdrojů, z nichž 44 položek zaujímají anglicky psané články z odborných vědeckých časopisů a 3 položky odkazují na česky psané práce studentů a zaměstnanců ústavu Elektrotechnologie. Teoretická část je v délce 18 stran, její náplň odpovídá řešenému problému, je psána srozumitelně a přehledně, jsou zde hojně citovány zdroje. Zejména rozbor simulace impedanční spektroskopie je dobrý. Praktická část je v rozsahu 10 stran + 3 strany příloh. Obsahem praktické části jsou dlouhodobé testy vlastností předložených elektrod s LiFePO4 a vyrobené elektrody LiFePO4 s přídavkem grafenu. Výsledky nejsou pouze stroze prezentovány v tabulkách a grafech, ale jsou také hojně diskutovány, student se aktivně snaží nacházet korelace mezi daným způsobem přípravy elektrody a elektrochemickými výsledky. Zvláště u parametrů náhradního modelu stanovovaných pomocí elektrochemické impedanční spektroskopie je vyhodnocení podrobné.Přístup studenta Svobody k práci během semestru a ke zpracování BP hodnotím velmi pozitivně, byl aktivní, konzultoval. Samostatně vyhledával články a podklady ke studiu, které reflektoval ve své práci. Student s výsledky práce absolvoval školní studentskou soutěž EEICT. Bakalářskou práci doporučuji k obhajobě s hodnocením A 92b.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Kazda, Tomáš

Student Lukáš Svoboda se ve své bakalářské práci věnoval problematice vlivu kalandrování na vlastnosti elektrodových hmot pro lithno-iontové akumulátory. Velmi pozitivně hodnotím fakt, že práce vznikala ve spolupráci s firmou a její výsledky tak mohou mít praktický dopad. Práce je logicky dobře utříděna a jednotlivé časti na sebe dobře navazují. Autor se však nevyhnul několika drobným chybám a ne zcela upřesnil postup měření. Strana 9 – Svorkové napětí grafit-LiFePO4 není 3,6 V Strana 25 – nerozumím důvodu proč je popis měření uveden v přehledu použitých měřících metod v kapitole 5. a ne v části 7. Měření případně za přípravou vzorků v části 6. V popisu měření nejsou přesně popsány parametry, jakými byly dané materiály testovány pojem po stárnutí a zatěžovací test není přesný u zatěžovacího testu by mělo být uvedeno, jaké zatížení byly použity (tyto hodnoty C si člověk může odečíst až z grafu, ale v celém textu práce nejsou vyjmenovány) u stárnutí pak kolik cyklů bylo provedeno, jelikož ve výsledném grafu porovnání stability při cyklování má takřka každý vzorek jinačí množství cyklů. Z textu sice následně vyplývá, že k porovnání po stárnutí došlo nejspíše po 100 cyklech, ale jasně řečeno to nikde není. Další věcí, která mi schází je popis potenciálových oken které byly pro měření použity a metody nabíjení která byla použita předpokládám že v případě celých článků se jednalo o metodu CC/CV je však otázkou jestli byla použita také v případě cyklování proti lithiu. V práci mi také chybí porovnání vybíjecích charakteristik jednotlivých materiálů, aby bylo možné porovnat nejenom změnu kapacity, ale také pokles potenciálů například při vyšším zatížení nebo při degeneraci elektrody během cyklování. I přes tyto nedostatky je patrné, že student odvedl velké množství práce a zadní práce bylo splněno bezezbytku a metody použité pro porovnání vlastností elektrod byly zvoleny vhodně. Tuto práci doporučuji k obhajobě a s přihlédnutím k jednotlivým nedostatkům uděluji práci hodnocení 85b tedy známku B.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 103262