NOVOTNÝ, T. Design domácího systému pro hydroponické pěstování rostlin [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Rajlich, Jan

Pro design je důležité i hodnocení designérských kvalit práce: řešení modelu - A, úroveň tvarové kultivace - B, barevnost navrženého designu - A a grafická úprava výkresů - A. Autor dokázal svým přístupem zajmout pro designérsky nepříliš zajímavé hydroponické pěstování rostlin nejen sebe, ale i své okolí. Už ve variantních návrzích přesvědčuje, že je schopen v dané oblasti vytvořit různé a při vší automatizované technologičnosti i v dnešní době realizovatelné koncepty. Práce přesvědčuje tedy nejen o hlubokém vnoru do problematiky po stránce vyřešení technologického objektu, ale i o vhodném uchopení prostorovém až do posledního detailu. Výsledná varianta designu se zdá na první pohled sice až příliš "designovaná" (mnoho různých šikmin a úhlů), ale výsledný dojem vzhledový, tedy co se skladby hmot týče, je vyvážený a proporční. Technicky řešená "krabice", kterou takovýto výrobek může také být, se stává atraktivnější a v obývacím interiéru může působit přes svoji účelovost jako zajímavý dominantní výtvarný objekt. Diplomová práce splňuje všechny body zadání a obsahuje vlastní výsledky k tématu designu domácího systému pro hydroponické pěstování rostlin.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Chorý, Tomáš

Autor pojal domácí hydroponický systém jako high-tech skříň nabitou elektronikou a chemií, ve které raší pár nebohých rostlinek. Tomuto řešení bych rozuměl v případě využití v rámci kosmických letů či v nějakém post-apokalyptickém filmu. Navržený výrobek mi ale pro běžné použití v domácnosti připadá příliš drahý a komplikovaný. Argumenty o nezávislosti, podporování zdravého životního stylu, šetrnosti k životnímu prostředí, kladném vztahu k vlastní práci (?) prostě neobstojí. Na práci hodnotím kladně přístup autora k procesu tvorby návrhu, hledání technického i tvarového řešení, zkoumání variant. Sám o sobě je objekt vyřešen tvarově i barevně zajímavě, pochybuji však o smyslu jeho existence.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 64014