NĚMEC, P. Elektronická aktivní zátěž pro podporu laboratorní práce – studium proveditelnosti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Závěrečná práce studenta se zabývá detailní diskuzí a rozebráním návrhových možností střídavé aktivní zátěže pro měření nízkofrekvenčních zesilovačů vysokých výkonů (stovky W). Původní záměr počítal s kompletní konstrukcí zařízení. Od toho však bylo nutno, vzhledem k současné situaci s epidemií COVID19 (omezení docházení studentů do laboratoří, omezení pohybu zboží a dodávek - dostupnost vybavení a komponent), ustoupit. Student se práce zhostil obstojně a předložený text je velmi kvalitní a profesionálně připravený (kvalitní ilustrace, detailní vysvětlení a rozbor jednotlivých částí). Student připravil první verzi výrobních podkladů (návrh desek plošných spojů) a vývojové diagramy ovládacího software. Mimo to stihl simulací i experimentálně ověřit principy vybraných analogových řešení silových (výkonových) částí zátěže a stanovit tak vzájemným porovnáním několika konceptů jejich výhody a nevýhody. V této části se nachází i nemalé množství studentovy vlastní invence a nápadů, protože výrobci samozřejmě konkrétní obvodová řešení a principy nezveřejňují. Ve většině případů porovnávaných řešení nemohl přímo vycházet se známé a ověřené koncepce. Z konzultací je patrné, že student uvítal možnost uplatnit své návrhářské a konstruktérské schopnosti a všechny informace o chování zkoumaných řešení, které získal, jsou založeny na vlastních simulacích a experimentech. K práci mám jen drobné připomínky formálního či doplňujícího charakteru. Výrobní podklady jsou připraveny pro fázi konstrukce prototypu. Z práce je patrné, že by byl student schopen dotáhnout návrh do realizační části a předložit zajímavé zařízení. Navrhuji hodnocení A/90b.
Předložená diplomová práce má celkem 84 stran, přičemž 17 stran tvoří teoretický úvod, 37 stran je věnováno návrhu a realizaci a 16 stran tvoří zdrojové data návrhu DPS a naměřené grafy. V této práci se student věnuje návrhu a realizaci aktivní elektronické zátěže se zaměřením především na zátěže pro střídavé vstupní signály. Rozebírá princip a pracovní režimy DC i AC zátěží a věnuje se také základním vlastnostem tranzistoru MOSFET, který je použit jako hlavní výkonový prvek. Detailně se zabývá problematikou návrhu regulačního obvodu AC zátěže a přichází s konkrétními řešeními. Diskutuje také možnosti realizace zbývajících částí celého zařízení. V závěru je stručným měřením na prototypu principiálně ověřena funkčnost navrženého zařízení. Jak student v předložené práci sám uvádí, původním záměrem práce byl návrh a realizace celého zařízení. Situaci však zkomplikovalo šíření viru COVID-19, kvůli kterému bylo pozastaveno financování projektů a byl zakázán přístup do školy a tedy i do laboratoří. Nemohlo tedy proběhnout dostatečně detailní testování prototypu ani konečná realizace a oživení celého zařízení. S přihlédnutím k těmto skutečnostem lze tedy zadání diplomové práce považovat za splněné. Celkově předloženou diplomovou práci hodnotím 94 body a známkou A.
eVSKP id 126125