ČERMÁK, J. Implementace umělé neuronové sítě do obvodu FPGA [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Bohrn, Marek

Student v rámci diplomové práce realizoval obvod umělé neuronové sítě implementovaný do FPGA řady Virtex-5. Zadání práce bylo splněno. Návrh je dle požadavků rozčleněn do bloků, které realizují požadované funkce. Jednotlivé bloky i celá neuronová síť jsou funkční. Funkce obvodu byla demonstrována na praktické aplikaci rozpoznávající naučený obrazec. Po formální stránce je práce na nižší úrovni. Student mohl lépe využít odbornou literaturu a v praktické části více zdůraznit vlastní nápady. Výstupy práce mohly být lépe zdokumentované. Kladně hodnotím aktivní přístup k řešení diplomové práce, pravidelné docházení na konzultace a dodržování časového plánu. Celkově hodnotím práci stupněm dobře - C.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání B 40/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce E 10/20
Využití literatury C 7/10
Navrhovaná známka
C
Body
77

Posudek oponenta

Šteffan, Pavel

Justin Čermák, student magisterského studijního programu Mikroelektronika, vypracoval diplomovou práci na téma Implementace umělé neuronové sítě do obvodu FPGA. Cílem práce bylo vytvořit efektivně pracující obvod umělé neuronové sítě s obvodem FPGA z řady Virtex-5. Učení sítě mělo probíhat externě v programu MatLab. Práce je rozdělena (mimo úvod a závěr) na dvě části, a to část teoretickou (kapitola 2) a praktickou (kapitola 3). Praktická část je z větší části tvořena teoretickými informacemi, ale zdroje použité při psaní této kapitoly nejsou citovány a nejsou obsaženy v seznamu použité literatury. Grafická úroveň práce je dobrá, použité obrázky jsou v dostatečné kvalitě. U obrázku 1 neodpovídá velikost písma v obrázku ostatním částem práce. K formálnímu zpracování práce mám několik výhrad, u některých obrázků chybí citace na původní zdroj, ze kterého byly převzaty. Stejně tak chybí citace např. v kapitole 2.4, 2.5 atd. V práci je velké množství gramatických chyb. Funkce neuronové sítě je demonstrována na jednom příkladu. Zdrojové kódy, které jsou součástí práce, neumožňují jednoduché využití navrženého systému. V závěru práce jsou popisovány výhody prokázané na zpracování satelitních snímků, ale v práci tato problematika není nijak rozebrána. Při návrhu student prokázal odborné znalosti v digitálních obvodech. Student splnil stanovené zadání a jeho řešení je přínosné. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 18/20
Odborná úroveň práce D 30/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce E 5/10
Navrhovaná známka
D
Body
65

Otázky

eVSKP id 40804