DAVID, J. Víceúčelové měřicí zařízení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Diplomová práce se zabývá návrhem a realizací přenosného víceúčelového měřicího zařízení. To může pracovat jako osciloskop, nebo jako multimetr. Diplomat navázal na vlastní bakalářskou práci, ve které také realizoval osciloskop, ovšem se sníženými parametry. Předložené zařízení má přepracovanou zdrojovou část a pro zvýšení výpočetního výkonu byl přidán digitální signálový procesor. Zařízení disponuje nově navrženou vstupní analogovou částí tvořenou přizpůsobovacími obvody a AD převodníkem a je zde navíc řešena meziprocesorová komunikace. Předložená práce je popsána přehledně, srozumitelně a je rovněž vybavena velkým množstvím schémat, obrázků a výpočtů obvodových veličin. Práce má logickou strukturu, všechno je postupně rozebráno; od obecných teorií až k detailním popisům jednotlivých částí zařízení. Po celou dobu tvorby diplomové práce student pracoval samostatně s jasnou vizí a přesným cílem, což je dáno tím, že pokračoval v rozšiřování a rozvíjení tématu z bakalářské práce. Nicméně se všemi dílčími postupy jeho vývoje jsem byl pravidelně a často seznamován. Na závěr bylo zařízení předvedeno, vyzkoušeno a výsledky byly porovnány s laboratorními měřicími přístroji. Práci hodnotím jako výbornou.
Student vypracoval práci na téma "Víceúčelové měřicí zařízení" jasně, výstižně a srozumitelně. Oproti běžným zvyklostem začíná práci popisem existujících sběrnic namísto celkového pohledu na problematiku a i zbylá část teoretického úvodu je kratší než je obvyklé (cca 4 strany). Zbylé informace jsou však v dostatečné míře prezentovány během popisu praktické části práce a odkazem na předchozí bakalářskou práci autora s podobným tématem. Zde bych vytknul pouze nesmyslné zařazení AD převodníků jako podkapitolu sběrnic, což vzniklo pravděpodobně překlepem. Po formální stránce bych práci vytknul právě velké množství překlepů (průměrně 2 až 3 překlepy na stránku). Poměrně často je autorem např. zaměňována zkratka digitálního signálového procesoru (DSP) za zkratku desky plošných spojů (DPS). Mimo to se v práci vyskytují i další formální chyby, především nespisovné výrazy (např. "můžou"), nevhodné technické obraty (např. posilovač místo zesilovač) a značné množství chybně převzatých výrazů z angličtiny (např. microkontrolér, offset, trimer, apod.). Převážná část práce je věnovaná praktické části realizace zařízení, která je po technické dobře zvládnutá. Student prokázal výbornou orientaci v problematice, používá moderní součástkovou základnu a hotové měřicí zařízení dostatečně otestoval v porovnání s jinými komerčními přístroji. Praktické části je však nutno vytknout některé detaily, které by se v práci tohoto typu neměly vyskytovat. Jde především o nedostatečně technicky přesné vyjadřování, kdy místo konkrétních hodnot student uvádí výrazy jako: "dostatečná rezerva", "zdroj proudu o určité hodnotě", "bude o něco větší", "hodnota se pohybuje kolem", apod. Celkově práce bezezbytku splnila požadavky zadání a je na vysoké odborné úrovni. I přes vynikající praktickou realizaci však práci vzhledem k častým překlepům a především nedostatečně technickému vyjadřování hodnotím stupněm B s celkovým počtem 83 bodů.
eVSKP id 93995