JANEK, J. Kontrolér pro ovládání chemické aparatúry [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Předkládaná práce se zabývá návrhem kontroléru chemické aparatury se zaměřením na monitorování teploty, měření konduktivity, měření pH a další. V závěru práce se zaměřte na návrh programového vybavení a vytvořte základní funkční bloky monitorování chemické aparatury. Bakalářská práce má celkově 53 stránek včetně příloh. Práce je rozdělena do třech kapitol, kde první kapitola popisuje způsoby měření veličin, komunikační protokoly, druhá kapitola se zabývá samotným návrhem topologie kontroléru, komunikačním rozhraním, třetí kapitola zahrnuje finální realizaci kontroléru a serverové aplikace. Výsledkem práce je realizace měřicí stanice s možností připojení snímačů různých fyzikálních veličin a jejich monitorování v reálném čase ve webové aplikaci. Při realizaci došlo ke zkratu zdrojové části a došlo k poškození. Naštěstí se tato chyba nepropagovala do řídicí části kontroléru a ta zůstala plně funkční. Následně mohlo dojít k otestování kontroléru a komunikace s webovou aplikací. Vzhledem k tomu, že se student dostal do časové tísně, podařila se ověřit pouze komunikace s teplotním senzorem. Mám výtku k popisu praktické části týkající se návrhu webové aplikace a komunikace se serverem, která mohla být popsána lépe a podrobněji. Z práce je však znatelné, že je student podrobně obeznámen s danou problematikou. Student během řešení své bakalářské práce vše konzultoval a informoval o dosažených výsledcích s dostatečným předstihem. Předložená bakalářská práce odpovídá zadání i přes skutečnost, že v práci chybí demonstrace na více typů senzorů. Na základě těchto faktů hodnotím práci stupněm C/75 bodů.
Student v rámci své bakalářské práce řešil návrh kontroleru chemické aparatury se zaměřením na měření teploty, konduktivity a pH. V teoretické části textu student popisuje metody měření teploty, vodivosti a pH. Dále pak velmi povrchně použité sběrnice a protokoly. Praktická část práce se pak dělí na dvě části - návrh řešení realizaci. V závěrečné části pak student zhodnocuje dosažené cíle a nabízí možnosti rozšíření zařízení. Z formálního hlediska je práce relativně dobře zpracovaná, nicméně jí lze pár aspektů vytknout. Jako první je absence jednotek u většiny vyjádřených vzorců. Rozsahhem patří práce také k minimalistickému provedení - čistého textu je pouze 27 stran což je bohužel na úkor přehlednosti. Z technického hlediska již více připomínek. Student v kapitole 2 prezentuje skutečnosti, které budou provedeny a v kapitle 3 ty, které byly realizovány. Bohužel není zřejmé, že komunikační protokol popsaný v kapitole 2 byl skutečně použit. Dále pak prezentuje výsledky měření, nicméně absolutně chybí popis použitých senzorů, jejich parametrů a důvod jejich výběru. Co se komunikačního protokolu týká, tak chybí označení msb a lsb rámce nebo popis Endianity. Z nepochopitelného důvodu se také mísí popis vlastního formátu s popisem IEEE754. A asi nejdůležitější výhradou absence vysvětlení důvodu tvorby vlastního formátu komunikačního rámce. Při komunikaci na úrovni TCP/IP není nutné řešit délku čísla na úrovni bitů. Celkově technický popis působí zmeteně a nedostatečně. I přes výše jmenované konstatuji, že stutent splnil zadání a dopoučuji práci k obhajobě.
eVSKP id 152262