ROMANOVÁ, K. Využití biomasy pro energetické účely [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Flodrová, Dana

Kristýna Romanová se zabývala vysoce aktuální problematikou zpracování a využití biomasy pro energetické účely. Jejím úkolem bylo ze vzorků zemědělského odpadu (vzorky dodala firma zaměřená na výrobu bioplynu) extrahovat proteiny, které pak následně měla otestovat na jednotlivé vybrané enzymové aktivity a porovnat jejich zastoupení v daném vzorku. Studentka pracovala na zadaném úkolu samostatně, projevovala od začátku velký zájem o danou problematiku, o čemž svědčí i její velmi zdařilá, přehledná a pěkně členěná literární rešerše. V experimentální části velice dobře zvládla celý proces izolace proteinů z daného vzorku a při stanovení enzymových aktivit pracovala velmi pečlivě a svědomitě. Rovněž závěry práce plně vycházejí z uvedených výsledků, jsou výstižné, správně interpretovány a mohou sloužit pro další zkoumání dané problematiky. Podle mého názoru, zadané cíle byly splněny a jako vedoucí bakalářské práce hodnotím na základě uvedených skutečností bakalářku známkou "výborně" - A

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Ing.Ondřej Kosík, Ph.D.

Předložená bakalářská práce se zabývá vysoce aktuálním tématem, využitím různých druhů biomasy pro přípravu biopaliv a bioplynu. Součástí této práce je rozsáhlá literární rešerše, aktuálních dostupných domácích i zahraničních zdrojů. Tato část je velmi pěkně a logicky členěna. Úvodem jsou vysvětleny některé důležité definice jako biomasa, její složení a enzymy degradující jednotlivé složky biomasy. V další části jsme seznámeni s využitím biomasy jako zdroje energie, ať už ve formě tuhých nebo tekutých biopaliv (pelety, brikety, bionafta, bioethanol) nebo ve formě biopaliv plynných - bioplynu. Tato část je zaměřena více prakticky, na průmyslově aplikovatelné využití. V experimentální části práce jsou stanoveny a vyhodnoceny vybrané enzymové aktivity reálného vzorku, dodaného soukromou společností zabývající se výrobou bioplynu, především z živočišných odpadů zemědělských chovů. Ke stanovení a vyhodnocení pektolytických, celulásových a lipolytických enzymatických aktivit; a stanovení obsahu rozpustných bílkovin, byly použity klasické a všeobecně uznávané, spektrofotometrické analytické metody. Po experimentální stránce nemám k předložené práci žádných připomínek, pouze bych autorku varoval před slovním obratem "pH se upravilo" a některými dalšími hříčkami, které ale pravděpodobně vznikly při překladu některých literárních zdrojů. Závěrem třeba vyzdvihnout, že celkově práce působí na čtenáře velmi kompaktně a logicky a myslím, že předsevzaté cíle byly bezezbytku naplněny, i s přihlédnutím k úzké vazbě na průmyslové využití. Otázky: 1) Graf č.1: Kalibrační křivka kyseliny D-galaktopyronuronové - regresní přímka by měla procházet počátkem souřadnic, tak jak je tomu u ostatních kalibračních křivek. 2) V jakých jednotkách je udávána specifická aktivita enzymu?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

eVSKP id 16308