DANIŠ, V. Podpora ventilace u laboratorních zvířat [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Předmětem diplomové práce studenta Václava Daniše byl návrh a realizace ventilátoru pro podporu dýchání laboratorních zvířat. Student se seznámil s požadavky zadavatele (LF MU) a inspiroval se na pracovišti provozovaným ventilátorem. Na základě rozboru požadavků provedl systémový návrh ventilátoru. Během řešení práce byl student až příliš samostatný, konzultace vedoucího i konzultanta na LF využíval zřídka, což vedlo autora k velmi svéráznému pojetí řešení. Ventilátor byl řešen modulárně, což vzhledem ke konečnému počtu funkcí nebylo nutné. Samotné ovládání je trochu nepraktické, volil bych řízení jedním mikrokontrolérem a uvítal bych zadávání např. rotačním enkodérem, než digitalizací hodnoty z potenciometru. Po formální stránce je práce zatížena mnoha chybami, seznam zdrojů neodpovídá vždy citační normě, navíc není správně řazen. Testování na pracovišti LF MU probíhalo bohužel až v samotném závěru práce, proto patrně bude třeba dodatečně odladit několik nedostatků. Sestavené zařízení je však plně funkční a autor v práci prokázal značné schopnosti v oblasti návrhu elektronických obvodů. Práci studenta Bc. Václava Daniše hodnotím známkou „výborně“ / A.
Úkolem diplomanta bylo seznámit se s problematikou ventilace u laboratorních zvířat při experimentech a navrhnout systém pro podporu dýchání laboratorních potkanů při chirurgických výkonech. Podmínkou návrhu bylo autonomní řízení ventilace po dobu experimentu s nastavitelným rozsahem průtoku vzduchu a kontinuálním sledováním nastaveného průtoku i jeho změn. Navržený ventilační systém měl diplomant realizovat a ověřit jeho funkci na pracovišti LF MU. Předložená práce je logicky členěna na část studijní a realizační. V teoretické části je zevrubně popsána fyziologie respiračního systému, typy aplikovaných ventilátorů, ventilační režimy. Stěžejní částí práce je vlastní systémový návrh, obvodové řešení i programové vybavení ventilátoru. Koncepčně je ventilační systém řešen jako modulární zařízení nabízející i případná další možná rozšíření funkcí. Hlavní řídicí modul využívá procesor ATmega 1284, komunikační obvod FT230XS pro linku USB s externím PC. Součástí modulu jsou 4 tlačítka volby funkcí a obvod snímače tlaku Omron 2SMPP-02. Periferie hlavního procesoru jsou tvořeny obvody dmychadla (kompresoru) a ovládání inspiračního a exspiračního ventilu. Modulárnost řešení je využita v zobrazování 3 požadovaných parametrů ventilace na samostatných displejích – třímístných 7 segmetových LED s pomocnými procesory ATTINY88 a nastavovacími potenciometry. Síťové napájení ventilátoru bylo navrženo s ohledem na požadovaná napětí a předpokládané odběry. Programová část ovládání ventilátoru je přehledně komentována. V konstrukčních podkladech jsou uvedena schémata zapojení jednotlivých funkčních bloků, ovšem v naprosto nevhodné a nesrozumitelné velikosti obvodových prvků. Typické je to u schématu síťového zdroje uvedeného jako čtyřcestný usměrňovač (?). Celkové schéma zapojení ventilátoru chybí stejně jako dokumentace o ověření funkce na pracovišti LF MU. Výkresy plošných spojů jsou doplněny seznamem součástek ovšem s nevhodným anglickým popisem v tabulkách. Po formální stránce je práce sice logicky členěna i sepsána, její úroveň však snižuje neobvyklé označování obrázků jako ilustrace, chybějící seznam zkratek a symbolů, nestandardní zápisy v seznamu literatury, nejednotné vyznačování kapacit a transilů, násobení ve výrazech symbolem *, řada překlepů (OPA547 a OPA 567) a hrubé prohřešky proti češtině (nejen chybné skloňování). Přes uvedené výhrady však diplomant realizovaným funkčním vzorkem ventilátoru prokázal schopnost samostatné tvůrčí inženýrské práce. Zadání práce bylo v zásadě splněno. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím : v e l m i d o b ř e .
eVSKP id 88993