PANÁČEK, O. Automatické nalezení srdečních rovin v MR obrazech srdce [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2025.
Student Oldřich Panáček se ve své diplomové práci zabýval využitím umělých neuronových sítí pro automatické nalezení srdečních rovin ve 3D MR datech. Konkrétně se zaměřil na zobrazení v krátké ose, a v horizontální a vertikální dlouhé ose, přičemž využil regresní konvoluční neuronovou síť. Po formální i prezentační stránce je práce na velmi dobré úrovni. Student použil odpovídající množství relevantní a zejména zahraniční literatury, kterou vhodně citoval. K řešení práce přistupoval student velmi aktivně, a i přes nemalé problémy s dostupnými daty navrhoval jejich vlastní neotřelá řešení. Student spolupracoval s FNUSA přímo na reálných klinických datech a postup snímání dat diskutoval s externím konzultantem. Veškeré dosažené výsledky student velmi detailně analyzoval. Předložené řešení tak představuje výsledek s vysokým praktickým potenciálem. Kladně hodnotím také možnost jednoduchého rozšíření na libovolné další roviny. Všechny body zadání považuji za splněné, a toto kvalitní inženýrské dílo hodnotím stupněm A (100 bodů).
Student se ve své práci věnoval metodám automatického odhadu radiologických rovin pro snímání srdce pomocí nukleární magnetické rezonance. Předložená práce má rozsah 95 stran a je členěná do jedenácti kapitol včetně úvodu a závěru. V teoretické části práce se student věnuje způsobu stanovení radiologických srdečních rovni a rovněž zde provedl velice vyčerpávající rešerši poloautomatických a automatických metod pro stanovení těchto rovin. Na rozdíl od publikovaných metod se student rozhodl vyhnout se segmentaci obrazů a pro odhad rovin použil regresní přístup, kdy využil metody strojového učení zaměřené na regresi. Vyšel ze známé architektury ResNet, kterou použil a naučil s využitím trénovacích dat. Vzhledem k relativně malému objemu dat je zde klíčové využití augmentace. Pro zpřesnění výsledků regresní sítě následně využil singulární rozklad (SVD). Jak je z výsledků zřejmé, výsledné řešení je schopné odhadovat základní srdeční roviny a rovněž je řešení možné rozšířit také o případné další roviny. Veškeré postupy jsou velice podrobně komentovány a výsledky jsou doplněny o názorné grafy. Navržená metoda tak dosahuje výsledků srovnatelných s metodami, které byly publikované v recenzovaných vědeckých časopisech. Po formální stránce je práce na velice výborné úrovní, práce s literaturou je příkladná. Možná by některé části dlouhých popisků obrázků a tabulek hodily zařadit do textu práce, ale ve finále je to zajímavý přístup, který nepovažuji za nějaký nedostatek. Z práce vyplývá obrovské nadšení a zápal studentka do problematiky jejíž výsledkem je opravdu výjimečná práce. Zadáni práce je splněno a práci hodnotím nejvyšším možným stupněm A (100 bodů).
eVSKP id 167555