SRŠEŇ, B. Studium kinetiky procesu krystalizace perovskitů a jejich prekurzorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Zmeškal, Oldřich

Bodan Sršeň se ve své práci zabýval studiem kinetiky procesu krystalizace perovskitů. Navazoval na práci Václava Harny, který připravoval krystalické struktury na PLA podložky připravené 3D tiskem. Úkolem studenta bylo aplikovat předchozí (Harnovy) výsledky ve velkoplošném uspořádání (2 cm x 3 cm) s interdigitálními uhlíkovými elektrodami. Místo plánovaného použití prekurzorů byly při přípravě vrstev použity nanočástice perovskitů připravené Bc. Janou Holečkovou v rámci diplomové práce. Připravené vrstvy pak byly charakterizovány pomocí VA charakteristik, impedanční spektroskopie a optické (konfokální) mikroskopie. Kromě experimentální práce se student zabýval především zpracováním experimentálních výsledků metodou TMSCLC. Velice dobře zvládl teorii vedoucí ke stanovení pohyblivosti a koncentrace volných a zachycených nosičů náboje. K řešení bakalářské práce přistupoval Bohdan Sršeň iniciativně a snažil se pochopit zadanou obtížnou problematiku. Předpokládám, že jeho výsledky budou využity při přípravě příspěvku na konferenci Thermophysics 2023 a publikovány v AIP Conference Proceedings. S prací studenta jsem byl velmi spokojen.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Gavranović, Stevan

Bakalářská práce pana Bohdana Sršně je zaměřena na studium kinetiky procesu krystalizace halogenidových perovskitů. Autor se v teoretické části věnuje popisu perovskitové struktury a aplikačního potenciálu těchto materiálů v oblasti optoelektroniky. Nechybí ani popis klasické nukleační teorie a postup přípravy perovskitových tenkých vrstev. Členění práce je dle mého názoru velmi logické a přehledné. Nicméně, teoretická část mohla být doplněna o detailnější popis vlastností perovskitových nanokrystalů, které student používal v rámci své laboratorní práce. V experimentální části páce autor porovnává kinetiku krystalizace perovskitů (MAPbBr3 a MAPbCl3) pomocí dvou roztokových metod (ITC a AS) a to jednak s a bez přídavku roztoků perovskitových nanokrystalů (CsPbCl3 a MAPbBr3). Autor kriticky okomentoval průběhy krystalizací, ze kterých pak vyvodil velmi užitečné závěry, které vedou k lepšímu porozumění tvorby perovskitových tenkých vrstev. Na připravených vzorcích naměřil voltampérové charakteristiky, na které potom aplikoval metodu TM-SCLC a získal tak klíčové polovodičové parametry (Ef, nt, , atd.). Za velmi přínosné považuji návrh elektrodového systému pomocí PLA a PLA-C, který má obrovský potenciál v budoucí velkovýrobě perovskitových optoelektronických zařízení. K této práci mám drobné typografické výhrady, které ale výrazně nesnižují kvalitu a celkový dojem předložené bakalářské práce. Bakalářskou práci doporučuji k obhajobě s celkovým hodnocením velmi dobře (B).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 145046