BERKY, M. Vytvoření bezchybné fotografie z narušené videosekvence [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Bc. Martin Berky zpracovával téma rekonstrukce pozadí z videosekvence. Text práce jsem neviděl od semestrálního projektu, proto posudku vedoucího věnuji více prostoru než je zvykem. Student na konzultace chodil cca jednou za čtrnáct dní, možná i častěji, nicméně řešili jsme dlouho poměrně jednoduché a pro práci málo podstatné záležitosti ohledně tzv. mediánové metody a základy programování Matlabu. Text je rozdělen do 5 kapitol, ale podle mého názoru jsou nevhodně naplněny -- např. student míchá optimalizační úlohy dohromady s algoritmy, které je mají vyřešit; nebo výsledky (část 3.4) jsou uvedeny dříve než popis testovacích signálů (část 3.5). Text obsahuje části, které jsou pro DP irelevantní, jako jsou barevný model HSV, metoda nejmenších čtverců, sdružení konvexní funkce apod. Část o ADMM je nejspíše přeložená strojově, obsahuje nečekaná spojení. Úroveň úpravy textu je špatná; chyby, překlepy, nekonzistence značení, typografické nedostatky jsou všude. Na str. 34 je odvolávka na SVD rozklad, který však nikde uveden nebyl, a SVD je přitom podstatným dílkem v tématu. Obsahově vnímám extrém květnatého jazyka (např. začátek části 1.4 s málem filozofickou diskuzí) a oproti tomu odborně velmi chabé části, např. ty, které popisují algoritmy. Mimochodem, mediánová metoda je popsaná pouze slovně, což nepovažuji za vhodné. Student si přepsáním z jiných zdrojů (kap. 2) připraví půdu pro odvození finálního algoritmu, ale k tomu nedojde. Zpět do teoretické části neexistují žádné odkazy z části praktické. Na základě zkušeností z konzultací se domnívám, že student ani ve fázi odevzdání nerozumí, jak se algoritmus odvodil. Jak student sám přiznává v Závěru, testování by mělo být provedeno na širší škále signálů. Zadání také požadovalo testování na simulovaném videu, kde by bylo možné použít objektivní hodnoticí kritéria úspěšnosti. To neproběhlo. Celkově: na první pohled práce působí, že alespoň v minimální míře dosáhla toho, co bylo požadováno. Po důkladnějším přečtení však úroveň textu i testů považuji za ještě slabší, takže práci hodnotím F.
Student Martin Berky zpracoval diplomovou práci na téma vytvoření bezchybné fotografie z narušené videosekvence. Práce od úvodu po závěr čítá 42 stran, avšak část popisující studentovu vlastní práci tvoří pouze posledních 10 stran (včetně obrázků a závěru). Úvodní části tvoří jakýsi teoretický úvod, avšak jednotlivé části působí nekonzistentně, dobře na sebe nenavazují a obsahují části irelevantní k danému tématu. Po bližším prozkoumání si lze všimnout, že většina těchto částí je prostým výtahem z citované literatury, popř. doslovným překladem z anglické literatury. Některé části nejsou vůbec citovány, i když nejsou evidentně autorovým dílem (např. část 1.7 - necitovaný překlad z Wikipedie). U matematických pasáží je evidentní, že autor netuší, o čem vlastně píše. Část 2.7 se navíc jeví jako přeložená automatickým překladem. Práce je z hlediska formálního zpracování na velmi nízké úrovni. Objevují se překlepy, gramatické chyby, velké množství typografických chyb i nesmyslná slovní spojení. Práci s literaturou hodnotím jako nedostatečnou. Literatura není seřazená, reference [7] a [23] jsou duplicitní, čtyři reference nejsou v textu nikde citované ([4,11,13,14]). Citace z Wikipedie neodpovídají normě ČSN ISO 690. Kapitoly 3 a 4 popisující vlastní metody separace pomocí mediánu a pomocí řídkých reprezentací nejsou dostatečně popsány. Metoda pomocí mediánu postrádá matematický popis algoritmu, naopak metoda pomocí řídkých reprezentací je popsána velmi stručně, nejasně, bez popisu jednotlivých proměnných a s několika nesmyslnými tvrzeními. Celkem nešťastné je také kombinování odvození metody se samotnou implementací. Samotné testování a porovnání metod je nedostatečné, autor pouze stručně popíše chování metod, avšak bez jakýchkoli objektivních výsledků. Při podrobnějším zkoumání zdrojových kódů byla nalezena implementace RobustPCA na github, kterou se autor inspiroval, avšak v práci není nikde citována. Vzhledem k výše uvedeným nedostatkům a především velmi nízkému podílu vlastního a citovaného textu jsem nucen hodnotit známkou 40/F.
eVSKP id 115563