NOVÁK, R. Měření CO2 pro smart home [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Zadáním bakalářské práce bylo vytvořit měřicí desku se snímačem CO2 pro využití v chytrých domácnostech. Součástí práce bylo úvaha nad parametry měření a následný výběr snímače a výroba a oživení DPS. Prezentační úroveň a práce s literaturou je na velice dobré úrovni. Student využíval konzultace v pravidelných intervalech a na své práci pracoval průběžně. Velice oceňuji detailní nastudování normy pro bezpečné úrovně CO2 a následné modelové příklady, ze kterých vyplývá perioda měření. Pan Novák se ve své práci poprvé setkal s návrhem embedded zařízení a je nutné říct, že jeho schopnosti návrhu DPS se po celý rok značně zlepšovaly. Výsledkem je plně funkční a oživená DPS včetně softwarového vybavení. Výsledky práce pana Nováka lze zužitkovat k finálnímu návrhu měřicí desky a naměřená data jsou dobrý počáteční bod k určení ideální frekvence měření pro komfortní kvalitu vzduchu v místnosti. Práce je na velice dobré úrovni a hodnotím 84 bodů B.
Cílem bakalářské práce pana Nováka byl návrh a realizace zařízení pro měření CO2 pro koncepci Smart Home. První kapitola se poměrně obsáhle věnuje CO2, samotné požadavky plynoucí z normy jsou pak popsány poměrně stručně, přesto věcně. Tab. 1.1 sice uvádí v názvu, že se jedná o výtah z normy, chybí zde však odkaz na zdroj. Následující kapitola rozebírá možnosti a principy měření CO2. V části 2.1 se student odkazuje na tabulkové hodnoty „spotřeby vzduchu“ osob, avšak chybí zde opět odkaz na zdroj, ze kterého byla tato tabulková hodnota určena. Kapitola 3 uvádí přehled dostupných snímačů. Tento přehled by bylo určitě vhodnější provést pomocí tabulky s porovnáním jednotlivých typů namísto popisu stejných parametrů v samostatných podkapitolách. Zbylé 2 kapitoly se věnují praktické realizaci úlohy a testování a lze je kompletně považovat za vlastní dílo studenta. Koncepce systému je přehledně popsána pomocí blokového diagramu a stručně okomentována. Trochu zde postrádám podrobnější popis návrhu a realizace desky včetně popisu připojení čidla k pinheadrům, apod. V příloze je sice schéma zapojení, nicméně uvítal bych trochu podrobnější komentář. SW část je popsána poměrně podrobně, každopádně student by si měl ujasnit rozdíl mezi pojmy „bit“ a „byte“. Testování bylo provedeno formou měření koncentrace CO2 při různých podmínkách. Tuto část hodnotím jako poměrně zdařilou, avšak bylo by vhodné doplnit i okolní podmínky, za jakých měření probíhalo, zejm. atmosférický tlak, teplotu, vlhkost vzduchu. Rovněž režimy, za jakých měření probíhalo, by zasloužily podrobnější komentář, např. kolik osob se nacházelo v místnosti při měření, co se rozumí vykonáváním náročné fyzické aktivity, apod. Celkově však práce působí poměrně slušným dojmem, kde, krom výše uvedených, mám připomínky jen k rozsahu práce (celkem 29 stran), což částečně souvisí s uvedenými komentáři o stručnosti některých částí, a také k využití některých literárních zdrojů (zejména wikipedia). Zadání bylo kompletně splněno a mohu tak konstatovat, že předložená práce svědčí o bakalářských schopnostech studenta. Doporučuji ji tedy k obhajobě s návrhem na hodnocení 81 b / B.
eVSKP id 134736