FRANEKOVÁ, E. Produkce a charakterizace antimikrobiálních látek z bakterií mléčného kvašení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Márová, Ivana

Cílem bakalářské práce byla kultivace vybraných druhů LAB s předpokládanou produkcí bakteriocinů, zakoncentrování média lyofilizací a testování antimikrobiálních účinků izolátů z LAB. Spolu s izoláty z LAB byly testovány i antimikrobiální účinky některých komerčních produktů LAB. Získané antimikrobiální preparáty byly otestovány i z hlediska praktického použití při sterilizaci speciálních polymerních potravinářských obalů. Experimentální část práce zahrnovala řadu metod od kultivačních technik přes instrumentální metody, analýzu antimikrobiálního účinku na různých typech mikroorganismů až po testování výsledného produktu. Studentka projevovala po celou dobu řešení práce zájem o řešené téma, tvůrčí přístup i potřebnou laboratorní zručnost. Většinu času pracovala samostatně, rychle zvládla potřebné metody a průběžně diskutovala dosažené výsledky. Časově náročnou práci si zvládla dobře zorganizovat. Výsledkem je kvalitní bakalářská práce s potenciálním praktickým výstupem. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím výslednou známkou "výborně" (A).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Smetana, Jan

Předložená bakalářská práce se zabývá produkcí antimikrobiálních látek pomocí bakterií mléčného kvašení, jejich charakterizaci a testování jejich antimikrobiální aktivity. Teoretická část této práce se zabývá charakteristikou bakterií mléčného kvašení a jimi produkovaných bakteriocinů. Experimentální část zahrnuje kultivační pokusy s probiotiky rodu Lactococcus, Lactobacillus a Bifidobacterium, měřením růstové křivky a obsahu celkových proteinů a stanovením antimikrobiální acktivity grampozitivním a gram-negativním druhům bakterií. Práce má celkem 57 stran včetně příloh a cituje celkem 46 vědeckých zdrojů. Text práce je dobře čitelný a je logicky člěněn do kapitol, díky kterým si lze udělat jasnou představu o daném tématu. Experimentální část pomocí vhodně zvolených mikrobiologických technik popisuje výsledky působení bakteriocinů a své originální výsledky porovnává s působením komerčně dostupných antimikrobiální látek a komerčního nisinu. Výsledky jsou přehledně graficky uspořádané, doplněné vhodným komentářem a závěrečnou diskuzí. Po odborné stránce působí práce kvalitním a uceleným dojmem, který svědčí o autorčině zájmu o dané téma a také množství práce při realizaci experimentů. Z formálního hlediska bych autorce vytknul nadměrné používání autocitací (například zdroj č. 5 je v práci použit 28krát!), které působí rušivým dojmem, a zejména pak absence porovnání svých výsledků s již publikovanou literaturou. I přes tyto nedostatky však práce jako celek splňuje všechny náležitosti pro bakalářskou práci a proto ji doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 149202