KOLBINGER, O. Návrh PLC programu pro pohon s lineárním motorem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Pruša, Radomír

V rámci bakalářské práce se student zabýval aplikací lineárního synchronního motoru v regálovém zakladači. Studen vytvořil programové řešení pro regálový zakladač včetně uvažování případných vnějších periferií. Soustava lineárního motoru byla podrobena rovněž měření vybraných mechanických a elektrických veličin. Celkové kvalitě práce však ubírá nevhodné časové rozložení vlastní tvorby, tj. značná část vznikla až s blížícím se termínem odevzdání. Tato skutečnost se odrazila na propracovanosti vlastního PLC programu a výsledcích měření. Přes zmíněné výtky student splnil všechny 4 body zadání a práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Štěpánek, Vojtěch

Bakalářská práce je zaměřena na řízení lineárního motoru pomocí pokročilého frekvenčního měniče. V úvodní části práce autor představil možnosti realizace lineárního pohonu a porovnal přímý a nepřímý lineární pohyb. Na obr. 2.6 nesouhlasím průběhem rychlosti pro nepřímý lineární pohyb. U obráběcích strojů nesmí docházet k překmitu, přestože je zde často aplikován pohon kuličkovým šroubem. Dále autor popsal v krátkosti PLC automaty a regálové zakladače. V praktické části poté popsal jednotlivé prvky pracoviště s lineárním motorem, navrhl dva PLC programy a zařadil zde i kapitolu o měření. Nesouhlasím s komentářem obrázku 5.17. Pokles absolutního výkonu z motorického do generátorického režimu je způsoben spíš účinností motoru a pasivními ztrátami ve vedení než aktivací brzdného odporu. V rámci návrhu PLC programu bych doporučil uvést vývojový diagram struktury řízení. Práce splňuje všechny cíle zadání, avšak návrhu řízení mohla být věnována větší část práce a taktéž práce obsahuje chyby v pojmech.

Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 137299