FIALA, R. Konstrukce audio výkonového zesilovače ve třídě D [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Student měl za úkol navrhnout audio výkonový zesilovač ve třídě D s výstupním výkonem cca 2 × 100 W, včetně korekčního předzesilovače a napájecí jednotky. Dílčí části zapojení měly být simulovány v PSpice, zařízení realizováno a proměřeny jeho parametry. Zadání bakalářské práce považuji za splněné v plném rozsahu. V práci jsou diskutovány jednotlivé části výkonového zesilovače, namísto v praxi rozšířenější PWM byla zvolena varianta sigma-delta modulátoru, je proveden výběr budiče koncového stupně i výkonových tranzistorů, výstupního filtru i nadproudové ochrany. Nechybí návrhové vztahy s potřebnými výpočty parametrů, včetně simulace zjednodušeného zapojení celého zesilovače v PSpice. V práci je rovněž proveden návrh napájecího zdroje spínané koncepce, včetně návrhu transformátoru. Práce je zakončena kapitolou věnovanou měření realizovaného zesilovače, zde naměřené charakteristiky dobře korespondují s výsledky simulací. V práci není mnoho formálních chyb, vytknul bych snad chybný formát odkazů na vzorce v textu (bez závorek), v rov. (3.8) je u přenosové funkce uvedena derivace napětí namísto jejich prostého poměru. Samotná práce je poměrně stručná, vystihuje však vše podstatné a je dále doplněna rozsáhlými přílohami se schématy, deskami plošných spojů a fotodokumentací vyhotoveného zesilovače. Chci ocenit velmi dobrou práci studenta se zahraniční literaturou, jeho zájem o řešenou problematiku a iniciativu při řešení zadání i vlastním zpracování bakalářské práce.
Bakalářská práce se věnuje komplexnímu návrhu a konstrukci výkonového audio zesilovače ve třídě D včetně předzesilovače, korekcí kmitočtové charakteristiky a napájecí jednotky. Práce je přehledně členěna do pěti kapitol, úvodu a závěru. V abstraktu práce by bylo dobré změnit frázi „semestrální projekt“ na „bakalářská práce“. Po formální stránce je práce zdařilá. Návrh celého zesilovače je podepřen výpočty a simulacemi v programu PSpice. Za vhodné bych považoval v popisku grafů komentovat blíže charakteristiky (i když je to zřejmé). Velmi kladně hodnotím, že autor zesilovač navrhnul bez komerčně dostupných integrovaných obvodů ve třídě D. Je nutné podotknout, že realizovaný prototyp je dle mého názoru na velmi dobré úrovni. Zadání práce dle mého názoru bylo splněno nad rámec zadání, proto práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 73148